🚇 Paříž – metro, doprava a jízdenky

Metro » Evropa » Francie » Paříž
Metro Paříž

Paříž je hlavní město Francie, rozkládající se v nížině na řece Siena. Hlavním dopravním prostředkem Pařížanů je metro, obyvatele vzdálenějších čtvrtí mohou využívat síť příměstské železnice RER. Vítaným prvkem v pařížském metru mohou být pouliční umělci a hudebníci. Technickou zajímavostí jsou experimentální linky metra s vlaky na pneumatikách (VAL).

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Paříži? →

Metro v Paříži

Paříž má jeden z nejstarších systémů metra ve světě, fungující od roku 1900. Metro tvoří 16 linek (1 – 14 doplňující 3bis a 7bis). Síť metra pokrývá celé centrum, které propojuje s okrajovými čtvrtěmi. Prakticky součástí metra je 5 linek expresních vlaků RER (označené písmeny), které se dále větví. Metro a vlaky RER jsou v provozu od 5:30 do 01:00, v noci z pátku na sobotu, ze soboty na neděli a o státních svátcích je metro v provozu do 02:00.

Další veřejná doprava po městě

Součástí městské hromadné dopravy v Paříži jsou také autobusy a tramvaje. Nejdůležitější jsou autobusy, což je páteř povrchové dopravy ve městě, které jsou doplněny 5 tramvajovými linkami (v souhrnných pláncích označované T v kroužku před číslem). Dále je možné po Paříži využívat ostatní příměstské vlaky SNCF Translinien (https://www.transilien.com/en/page-editoriale/network-maps). V noci jsou v provozu pouze speciální noční autobusy (od 00:30 do 5:30)

Tarif a zóny

V Paříži platí turistické jízdenky ve 2 oblastechpouze centrum (zóny 1 – 3) a centrum + letiště + předměstí (zóny 1 – 5). Ve druhé (větší) zóně se mimo jiné nacházejí letiště, zámecký areál Versailles a zábavní park Disneyland.

Základem nabídky jsou 3 druhy jízdenek ve dvou cenových relacích dle oblastí (centrum / centrum + předměstí). Pro děti jsou výrazné slevy.

Doprava na letiště

Nejjednodušší doprava na Letiště Charles de Gaulle je vlakem RER linky B3. Na letiště Orly je nutné jet vlakem RER linky B4 do stanice Antony, ze které jezdí Orlyval na letiště Orly – jedná se o metro na pneumatikách. Vedle toho jsou v nabídce také letištní autobusy. Z obou letišť je možné přímo pokračovat do ostatních měst ve Francii rychlovlaky TGV.

Odkazy:

https://www.ratp.fr/en/ pařížský dopravní podnik – komplexní informace o MHD.

http://www.transilien.com/ příměstské vlaky Translinien – dopravce SNCF (Francouzské železnice)

https://www.sncf.com/ Francouzské železnice – doprava po Francii

https://www.ouigo.com/ rychlovlaky TGV s nižším komfortem na principu nízkonákladových aerolinií na lince Paříž – Marseille/Montpellier, ceny od 10 €.

Mapa metra Paříž (pro zvětšení klikni)
Mapa metra Paříž (pro zvětšení klikni)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Vlasta 8.2.2019, 21:12

  Dobrý den.Prosím moc o radu,už nevím kam se obrátit,tak zkouším dotaz zde.Prosím vás,potřebovala bych jen vědět,v kterých místech na letišti CDG najdeme stanici RER.Přiletíme pravděpodobně na terminál 3,jelikož letíme s nízkonákladovkou Vueling.Letíme s malým dítětem a tak se chci snažit,abychom byli co nejdříve na hotelu.Již jsem byla v Paříži 3x,takže cestování metrem a busy znám,ale vždy jsme od letiště jezdili busy,tuším 350 a 351.Teď bychom potřebovali RER,protože pojedeme až k Disneylandu.Moc vám děkuji za pomoc.Vlasta

  • david 9.2.2019, 9:45

   Dobrý den, vlaky RER jezdí taktéž z Terminálu 3, vedle autobusů.

 • Tomas 21.2.2019, 23:40

  Dobrý , cestujem do Paríža a chcel by by som opytat či sú aj dáke zľavnené listky pre študentov ďakujem , alebo čo sa najviac oplatí kúpit keďže chcem navštíviť aj Disneyland aj versails

 • Lena 4.4.2019, 18:32

  Dobrý den Vlasto mohu se zeptat ks ještě byly s dítětem ubytování? Letíme také s wueling jak jste byly spokojeni? Doporučili by jste nějakou restauraci v disneylandu nebo parizi? Dekuji

 • Monika 27.4.2019, 15:26

  Dobry den, mam prosbu. Poradili by jste mi prosim, jaky tip listku na dopravu v Parizi si mam koupit na nasledujici itinerar?
  Jestli Paris visite, Navigo, nebo jednotlive jizdenky mezi destinacemi?
  Priletame 1-4.5. na CDG. (1 adult, 1 child)
  Odtud 1.cesta RER B do Chatelet Les Halles.
  V centru mame objednany Big bus,
  pak vecer 2.cesta z centra RER A do Val D’Europe. 2 dny v Disneylandu a
  4.ty den 4. cesta z Val D’Europe (zrejme RER) do Versailles. 5.cesta z Versailles na letiste CDG via. RER.
  dekuji moc za pripadnou odpoved

 • Jaromír 8.5.2019, 13:04

  V tuto chvíli Vám již neporadím, ale naopak by mne zajímala Vaše zkušenost. Po příletu na CDG uvažuji také o pořízení NAVAGO a rád bych věděl, kde se dá na CDG zařídit.
  děkuji za radu
  Jaromír

 • Linda 12.5.2019, 0:43

  Mohu se zeptat, jak mám poznat zónu 1-3 a 1-5 nevidím to na mapě? Vím že je 1-3 centrum, ale kam až to zasahuje, kde jsou pomyslné hranice?
  Děkuji předem.

 • tony 12.5.2019, 7:48

  Dobrý den a děkuji za dotaz. Světlý podklad na mapě (tarifní zóna 1-3) je na velké mapě výše vyznačena světlou barvou. Zóna 1-5 pak světle růžovou (lososovou) barvou. Názorněji také na tomto obrázku: Tarifní zóny metra v Paříži

 • Hanka 20.5.2019, 13:27

  Dobry den, jedeme za 2 tydny do Francoville, cca 17 km od centra Parize na hokejovy zapas našeho syna. Nevite prosim jakym zpusobem zjistit zda jsou v blizkosti linky metra, ja se nejak nevyznam..dekuji moc !

 • tony 22.5.2019, 17:05

  Dobrý den, mrkněte na googly mapy, sice to není přímo metro ale poblíž je stanice vlaku Gare de Gros Noyer Saint-Prix

 • Andrea 26.5.2019, 0:52

  Dobrý den, přiletíme ve 20 hod v pondělí na letiště Beauvais. Zpátky letíme z CDG. Budeme v Paříži od pondělí do pátku. Nejlepší by byla asi karta Navigo. Co si o tom myslíte? Bydlíme ve 14. obvodu. Nevíte jestli se dá zařídit přímo na Beauvais? Děkuji

 • Rastislav 25.8.2019, 15:02

  Čaute všetci. Chcem sa spýtať či celodenná jízdenka na metro platí aj na RER.
  Dík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *