🚇 Paříž – metro, doprava a jízdenky

Metro » Evropa » Francie » Paříž
Metro Paříž

Paříž je hlavní město Francie, rozkládající se v nížině na řece Siena. Hlavním dopravním prostředkem Pařížanů je metro, obyvatele vzdálenějších čtvrtí mohou využívat síť příměstské železnice RER. Vítaným prvkem v pařížském metru mohou být pouliční umělci a hudebníci. Technickou zajímavostí jsou experimentální linky metra s vlaky na pneumatikách (VAL).

Metro v Paříži

Paříž má jeden z nejstarších systémů metra ve světě, fungující od roku 1900. Metro tvoří 16 linek (1 – 14 doplňující 3bis a 7bis). Síť metra pokrývá celé centrum, které propojuje s okrajovými čtvrtěmi. Prakticky součástí metra je 5 linek expresních vlaků RER (označené písmeny), které se dále větví. Metro a vlaky RER jsou v provozu od 5:30 do 01:00, v noci z pátka na sobotu, ze soboty na neděli a o státních svátcích je metro v provozu do 02:00.

Další veřejná doprava po městě

Součástí městské hromadné dopravy v Paříži jsou také autobusy a tramvaje. Nejdůležitější jsou autobusy, což je páteř povrchové dopravy ve městě, které jsou doplněny 5 tramvajovými linkami (v souhrnných pláncích označované T v kroužku před číslem). Dále je možné po Paříži využívat ostatní příměstské vlaky SNCF Translinien (http://www.transilien.com/contents/en/Docs—PDF/Plans/Carte_reseau_transilien.pdf). V noci jsou v provozu pouze speciální noční autobusy (od 00:30 do 5:30)

Tarif a zóny

V Paříži platí turistické jízdenky ve 2 oblastechpouze centrum (zóny 1 – 3) a centrum + letiště + předměstí (zóny 1 – 5). Ve druhé (větší) zóně se mimo jiné nacházejí letiště, zámecký areál Versailles a zábavní park Disneyland.

Základem nabídky jsou 3 druhy jízdenek ve dvou cenových relacích dle oblastí (centrum / centrum + předměstí). Pro děti jsou výrazné slevy.

Doprava na letiště

Nejjednodušší doprava na Letiště Charles de Gaulle je vlakem RER linky B3. Na letiště Orly je nutné jet vlakem RER linky B4 do stanice Antony, ze které jezdí Orlyval na letiště Orly – jedná se o metro na pneumatikách. Vedle toho jsou v nabídce také letištní autobusy. Z obou letišť je možné přímo pokračovat do ostatních měst ve Francii rychlovlaky TGV.

Odkazy:

http://www.ratp.fr/en/ pařížský dopravní podnik – komplexní informace o MHD.

http://www.transilien.com/ příměstské vlaky Translinien – dopravce SNCF (Francouzské železnice)

http://www.sncf.com/ Francouzské železnice – doprava po Francii

http://www.sncf.com/en/trains/ouigo rychlovlaky TGV s nižším komfortem na principu nízkonákladových aerolinií na lince Paříž – Marseille/Montpellier, ceny od 10 €.

Paříž
4.4 hlasů: 38
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *