Pražské metro je jednou z největších technologických chloub hlavního města Prahy. Jeho stavba započala již v roce 1974 a v současné době je tvořeno 3 jednotlivými linkami, na kterých můžete najít celkem 61 stanic, z toho 3 (resp. 6) jsou stanice přestupní. Dopravní podnik hlavního města se snaží cestování též co nejvíce zjednodušit postiženým či jinak nemohoucím – proto již několik let průběžně stanice přestavuje na bezbariérové. V současné době jich je bezbariérových 41 a jejich počet narůstá.
Více než 1,5 milionu cestujících za den
Přestože se to na první pohled nemusí zdát, pražské metro celkové dopravě v Praze velmi ulehčuje a nebýt ho, nastal by pravděpodobně dopravní kolaps. Denně totiž přepraví více než 1,5 milionu cestujících, takže by se dalo říci, že každý Pražan se s ním alespoň jednou denně sveze.
Není divu, dostat se z jednoho kraje Prahy na druhý vám nezabere déle, než 45 minut, což se vám minimálně v dopravní špičce automobilem nikdy nepodaří. To vše navíc za cenu pouhých 32 Kč, za jednu přestupní jízdenku.
Na „áčku“ toho uvidíte rozhodně nejvíc!
Linka A je svou délkou i počtem stanic nejmenší trasou celého pražského metra, nicméně pro návštěvníky Prahy je paradoxně tou nejzajímavější. Její trasa totiž vede hned přes několik největších lákadel města. Pokud vystoupíte na stanici Hradčanská, máte to již jen pár kroků k Pražskému hradu. Následující stanici Malostranská pak stojí taktéž jistě za návštěvu, ocitnete se totiž přímo mezi uličkami kouzelné Malé Strany.
Jak již vypovídá název další stanice Staroměstská, v tomto případě to budete mít, co by kamenem dohodil, k nejkrásnějšímu pražskému náměstí, a to Staroměstském, kterému vévodí starobylý Orloj a taktéž Týnský chrám. Při výstupu dalších stanic Můstek či Muzeum se ocitnete na Václavském náměstí, případně z těchto stanic můžete přestoupit na další 2 linky metra.
Poslední, turisticky zajímavou stanicí, je Náměstí Míru, kterému vévodí překrásný kostel sv. Ludmily a o Vánocích či Velikonocích zde můžete vidět krásné trhy.
Bydlení a nákupy? To je linka B
Linka B je nejdelší trasou a nachází se na ní 24 stanic. Tato trasa křižuje město ze západu na východ a prochází jak sídlištní zástavbou na okrajích města, tak jejím centrem. Turista na ní mnoho zajímavých míst, kromě centra, zřejmě nenajde, nicméně v přímé blízkosti některých stanic se nacházejí velká obchodní centra, kde se dá dobře nakoupit. Zmíníme například okrajové stanice Zličín a Černý Most, ale též stanici Českomoravská, Národní třída či Náměstí republiky, kde najdete nejluxusnější nákupní centrum v Praze.
„Céčko“ je také důležité
Poslední linkou pražského metra je linka C. Má celkem 20 stanic, a stejně jako linka B, i ona křižuje celé město, tentokrát ovšem ze severu na jih. Dá se říci, že i tato linka nebude pro turisty nijak významná, kromě stanic v centru města a pak také stanice Vyšehrad, kde najdete jednu z překrásných národních památek, které vévodí Bazilika sv. Petra a Pavla a mimo jiné zde najdete též Vyšehradský hřbitov se slavnou hrobkou Slavín, které jsou místem posledního odpočinku mnoha českých velikánů a umělců.
Stejně, jako na trase B, i zde najdete mnohá obchodní centra, zmíníme např. Letňany, Pankrác či Chodov. Velice důležitou stanicí je pak Hlavní nádraží, která je spojnicí metra s nejvytíženějším pražským nádražím.