🚇 Almaty – metro, doprava, jízdenky

Almaty je největším, nejdůležitějším, již ale ne hlavním, městem Kazachstánu. Leží na jeho jihovýchodě. Žije zde okolo 1 340 000 obyvatel. V roce 2011 zde byl otevřen první úsek metra. Spolu s taškentským metrem se jedná o jediné dvě podzemní dráhy ve Střední Asii. Metro tak působí velmi moderně a zatím není příliš vytíženo. Orientace v metru je turistům usnadněna anglickými nápisy, ale hlášení stanic ve vozech je jen kazašsky a rusky.

Kolik za nejlevnější ubytování v Kazachstánu? →

Linky metra

V Almaty je zatím jediná linka se 7 stanicemi: Rajymbek Batyr (zde je přestup na hlavní vlakové nádraží) – Zhybek ZholyAlmalyAbayBaykonyrDramteatr im. AuezovaAlatau.

Cena jízdenky

Do stanice se vchází pomocí turniketů. Do turniketu je potřeba vhodit jednorázový žeton (cena: 80 KZT – cca 10 CZK). Čas strávený v metru pak není nikterak omezen. Pozor! Žetony jsou platné pouze v den nákupu. Žetony platí pouze v metru, na povrchovou dopravu jsou jiné jízdenky.

Kde jízdenku zakoupit

Jízdenky zakoupíte v každé stanici metra, a to u přehledně označených pokladen.

Ostatní doprava

Ve městě je velmi funkční síť trolejbusů a autobusů, na okraji města také mikrobusů. Oficiální mapa linek ovšem neexistuje. V Almaty jezdí také tramvaje, a to na 2 linkách – 4 a 6. Jejich interval je však nepředvídatelný a může se stát, že budete čekat i hodinu. Ve všech druzích povrchové dopravy se jízdenky kupují až ve vozidle, a to buď u řidiče, průvodčího, či v automatu. Cena jízdenky je shodná jako v metru – 80 KZT.

Doprava na letiště

Na letiště dnes již jezdí jen mikrobusy a taxíky. Mikrobus vás zaveze k hlavnímu vlakovému nádraží (Almaty – 2). Taxikáři se vždy snaží z cizinců dostat co nejvíce peněz a málokdy dodrží smluvenou cenu. Mimo oficiálních taxikářů čeká na letišti i mnoho falešných – ty vás také zavezou, kam potřebujete, ale dělají tuto práci nelegálně.

Odkazy

Oficiální stránky Almatského metrahttp://metroalmaty.kz/

Mapa metra v Almaty (ke stažení v .jpeg)

Mapa metra Almaty Kazachstán


Metro » Asie » Kazachstán » Almaty
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *