Amsterdam – metro, doprava a jízdenky

Metro Amsterdam
Metro » Evropa » Holandsko » Amsterdam

Amsterdam, někdy také Amsterodam, je hlavním a zároveň největším městem Nizozemska. Jedná se o finanční a kulturní centrum této země, ale parlament, vláda a královská rodina sídlí v Den Haagu. Toto město láká turisty hlavně svoji atmosférou – nočním životem ve vykřičených čtvrtích, projížďkami na lodích po kanálech a úzkými uličkami lemovanými úzkými všelijak nakloněnými domy.

Pro obyvatele Amsterdamu je hlavním druhem dopravy jízdní kolo. Funguje zde ale také veřejná doprava, která zahrnuje také metro. Síť metra čítá zatím 4 linky. Stanice metra jsou označeny cedulemi Metro – Sneltram (Metro – rychlotramvaj), protože některé okrajové úseky amsterdamského metra skutečně připomínají spíše tramvaj.

Linky metra

Linky amsterdamského metra jsou označeny číslem, každá má také svoji barvu:

 • Linka 50 – zelená – konečné stanice: Isolatorweg Gein
 • Linka 51 – oranžováCentraal Station Westwijk
 • Linka 52 (ve výstavbě) – modrá – Noord – Station Zuid
 • Linka 53červenáCentraal Station Gaasperplas
 • Linka 54 – žlutáCentraal Station Gein

Někdy se do sítě metra počítá i tramvajová linka 26, která spojuje hlavní nádraží (Centraal Station) s moderní čtvrtí IJburg.

Cena jízdenky

Jízdenky jsou v Amsterdamu v podobě papírových čipových karet. Lze možno zakoupit hodinovou až sedmidenní jízdenku. Tyto jízdenky jsou platné v metru, tramvajích a autobusech, nikoliv na železnici a na lodích. V metru je třeba projít skrz turnikety. Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi a jízdenka se přikládá k označovači u řidiče. Do tramvaje se nastupuje pouze označenými dveřmi – většinou prvními a předposledními. Vepředu přikládáte jízdenku k označovači u řidiče, vzadu u průvodčí(ho).

Druhy jízdenek

 • Hodinová jízdenka (platí 1 hodinu od prvního jejího přiložení k označovači) 2,80 EUR
 • Denní jízdenka (platí 24 hodin od prvního použití) – 7,50 EUR
 • Dvoudenní jízdenka (platí 48 hodin od prvního použití) – 12,00 EUR
 • Třídenní jízdenka (platí 72 hodin od prvního použití) – 16,50 EUR
 • Čtyřdenní jízdenka (96 hodin) – 21,00 EUR
 • Pětidenní jízdenka (120 hodin) – 26,00 EUR
 • Šestidenní jízdenka (144 hodin) – 29,50 EUR
 • Týdenní (168 hodin) – 32,00 EUR
 • Jednorázová jízdenka pro noční autobus – 4,50 EUR

Pozor! V Nizozemsku se ke každé koupi připočítává 0,50 EUR navíc.

Kompletní ceník včetně různých druhů karet zde: http://en.gvb.nl/reisinformatie/welke-kaart/Pages/default.aspx

Kde jízdenku zakoupit

Jízdenku lze zakoupit v každé stanici metra v automatu a v informačních kioscích místního dopravního podniku „Tickets and Info“. Až čtyřdenní jízdenku lze také zakoupit v autobuse či tramvaji, jestliže už vlastníte jinou, již prázdnou, jízdenku. Pro turisty je nejjednodušší si koupit potřebnou jízdenku v informačním kiosku u hlavního vlakového nádraží.

Další městská doprava

Amsterdam je také prošpikován linkami tramvají a autobusů. V současnosti zde jezdí 16 tramvajových a několik set autobusových linek. Vlaková doprava není do systému městské hromadné dopravy integrována, a proto je pro ni potřeba mít jiné jízdenky.

Doprava na letiště

Amsterdamské letiště Schiphol je hlavním mezinárodním letištěm pro celé Nizozemsko. Vlakové nádraží se nachází přímo pod letištní halou. Dá se odtud pohodlně dostat vlakem kromě Amsterdamu také do Den Haagu, Utrechtu a Rotterdamu. Cesta na hlavní vlakové amsterdamské nádraží (Centraal Station) trvá okolo 20 minut. Cena jízdenky činí 3,90 EUR.

Kromě vlaku se dá pro cestu na toto letiště využít i autobus. Autobusové nádraží se nachází před odletovou halou. Do Amsterdamu odtud jezdí linky 69, 192 a 195.

Odkazy

Místní dopravní podnik GVB – http://en.gvb.nl/pages/home.aspx

Nizozemské dráhy NS – http://www.ns.nl/en/travellers/home

Amsterdam
4.5 hlasů: 20
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne