🚇 Amsterdam – metro, doprava a jízdenky

Amsterdam, někdy také Amsterodam, je hlavním a zároveň největším městem Nizozemska. Jedná se o finanční a kulturní centrum této země, ale parlament, vláda a královská rodina sídlí v Den Haagu. Toto město láká turisty hlavně svoji atmosférou – nočním životem ve vykřičených čtvrtích, projížďkami na lodích po kanálech a úzkými uličkami lemovanými úzkými všelijak nakloněnými domy.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Amsterdamu? →

Pro obyvatele Amsterdamu je hlavním druhem dopravy jízdní kolo. Funguje zde ale také veřejná doprava, která zahrnuje také metro. Síť metra čítá zatím 4 linky. Stanice metra jsou označeny cedulemi Metro – Sneltram (Metro – rychlotramvaj), protože některé okrajové úseky amsterdamského metra skutečně připomínají spíše tramvaj.

Linky metra

Linky amsterdamského metra jsou označeny číslem, každá má také svoji barvu:

Někdy se do sítě metra počítá i tramvajová linka 26, která spojuje hlavní nádraží (Centraal Station) s moderní čtvrtí IJburg.

Cena jízdenky

Jízdenky jsou v Amsterdamu v podobě papírových čipových karet. Lze možno zakoupit hodinovou až sedmidenní jízdenku. Tyto jízdenky jsou platné v metru, tramvajích a autobusech, nikoliv na železnici a na lodích. V metru je třeba projít skrz turnikety. Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi a jízdenka se přikládá k označovači u řidiče. Do tramvaje se nastupuje pouze označenými dveřmi – většinou prvními a předposledními. Vepředu přikládáte jízdenku k označovači u řidiče, vzadu u průvodčí(ho).

Druhy jízdenek

Pozor! V Nizozemsku se ke každé koupi připočítává 0,50 EUR navíc.

Kompletní ceník včetně různých druhů karet zde: https://en.gvb.nl/reizen/producten-en-tarieven

Kde jízdenku zakoupit

Jízdenku lze zakoupit v každé stanici metra v automatu a v informačních kioscích místního dopravního podniku „Tickets and Info“. Až čtyřdenní jízdenku lze také zakoupit v autobuse či tramvaji, jestliže už vlastníte jinou, již prázdnou, jízdenku. Pro turisty je nejjednodušší si koupit potřebnou jízdenku v informačním kiosku u hlavního vlakového nádraží.

Další městská doprava

Amsterdam je také prošpikován linkami tramvají a autobusů. V současnosti zde jezdí 16 tramvajových a několik set autobusových linek. Vlaková doprava není do systému městské hromadné dopravy integrována, a proto je pro ni potřeba mít jiné jízdenky.

Doprava na letiště

Amsterdamské letiště Schiphol je hlavním mezinárodním letištěm pro celé Nizozemsko. Vlakové nádraží se nachází přímo pod letištní halou. Dá se odtud pohodlně dostat vlakem kromě Amsterdamu také do Den Haagu, Utrechtu a Rotterdamu. Cesta na hlavní vlakové amsterdamské nádraží (Centraal Station) trvá okolo 20 minut. Cena jízdenky činí 3,90 EUR.

Kromě vlaku se dá pro cestu na toto letiště využít i autobus. Autobusové nádraží se nachází před odletovou halou. Do Amsterdamu odtud jezdí linky 69, 192 a 195.

Odkazy

Mapa metra Amsterdam (pro zobrazení ve velkém formátu klikni)
Mapa metra Amsterdam (pro zobrazení ve velkém formátu klikni)
Metro » Evropa » Holandsko » Amsterdam
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

  • Jaška 13.4.2019, 17:26

    Prosím o způsob dopravy z přístavu Ijmuiden do centra Amsterdamu a z letiště Schiphol do přístavu Ijmuiden.
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *