🚇 Baltimore – metro, doprava, jízdenky

Baltimore leží na východním pobřeží USA a má zhruba 750 000 obyvatel, v celé aglomeraci žije 2,2 milionu obyvatel.  Je to strategické centrum státu Maryland. Páteří městské dopravy je jedna trať metra a lehká železnice, která je na obou koncích rozvětvena.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v USA? →

Metro Subway

Trať metra se táhne z centra města, ze stanice JohnsHopkinsHospital směrem na severozápad až do města OwingsMills, které leží nedaleko Baltimore. Trať je dlouhá 25 kilometrů a má 14 zastávek. Celková jízdní doba činí 29 minut. Ve všech stanicích jsou návaznosti na místní autobusy, ve stanici Lexington Market je možné přestoupit na lehkou železnici.

Stanice dále od centra jsou navíc vybaveny záchytnými parkovišti P+R. Metro jezdí přes den každých 8 až 11 minut (posíleno ráno a večer) a o víkendech každých 15 minut. V pracovní dny je v provozu od 5:00 do 24:00, o víkendech začíná provoz o hodinu později.

LightRail

LightRail (lehká železnice) představuje kompromis mezi vlakem a tramvají. Nabízí rychlé spojení přes město v ose sever – jih, pokračující do sousedních měst. V centru města vede železnice přímo ulicemi jako běžná tramvaj, ale na předměstí má vlastní oddělenou trať, kde vlak může jet velmi rychle (až 97 km/h). V provozu jsou 3 linky, které mají jeden dlouhý společný úsek.

Trať začíná v HuntValley, přes centrum pokračuje na jih na letiště BWI MarshallAirport, s odbočkou do města Glen Burnie. V centru je z páteřní tratě odbočka na železniční stanici Penn Station, kde je možné přestoupit na regionální a dálkové vlaky. V okrajových částech města a na předměstích jsou součástí stanic záchytná parkoviště P+R.

Autobusy

V aglomeraci Baltimore jsou 3 základní typy autobusových linek – Local bus (staví na všech zastávkách), Quick bus (staví na vybraných zastávkách), Express bus (spojují vybraná předměstí s centrem) a Commuter bus (pohodlné autokary pro dojíždění ze vzdálenějších měst). Po celý den jezdí Local Bus a Quick Bus, spoje Express Bus a Commuter bus pouze ve špičce.  Pro hendikepované obyvatelé jsou zavedeny speciální mikrobusy Mobility / Paratransit.

Vlak

Pro dopravu po okolí je výhodná také železnice, vlaky Marc spojují Baltimore a Washington D. C. s okolními městy v Marylandu a Virginii.Státní společnost Amtrak zajišťuje dálkovou železniční dopravu po USA, vlaky odjíždějí z Penn Station. Přes Baltimore projíždí také vysokorychlostní vlak Acela Express.

Tarif a jízdné

Tarif je velmi jednoduchý, v platnosti je Single RideFare – jednorázové nepřestupní jízdenky, které platí v daném dopravní prostředku pro jednu jízdu bez přerušení anebo 90 minut v LightRail (lehká železnice). Stojí 1,60$ a 2,00 $ pro Express Bus.

Druhá možnost jsou celodenní jízdenky DayPasses, které platí v autobusech – Local a Quick, v metru a lehké železnici do 3:00 následujícího dne.  Stojí 3,50 $, příplatek za každou cestu Express Busem je 0,40 $. Další možností jsou týdenní a měsíční jízdenky, které jsou oproti celodenní zvýhodněné.

Jízdenky se prodávají v autobuse u řidiče, v automatech na stanicích metra a lehké železnice. Je možné platit také bankovkami do výše 20 $ a kreditní kartou.

Vlak Marc a autobusy Commuter Bus mají zvláštní tarif dle vzdálenosti, stejně jako u městské dopravy je možné zakoupit týdenní a měsíční lístek.

Doprava na letiště

Spojení s letištěm je zajištěno lehkou železnicí z centra města přímo k terminálu. Na letiště je možné se dostat vlaky MARC a Amtrakdo stanice BWI Rail station MARC (linka Penn Line) a odtud autobusem linky 17 (Local Bus) přímo k terminálu.

Odkazy:

Maryland Transit Administration – úřad pro veřejnou dopravu pod Marylandským ministerstvem dopravy – informace o jízdném a jízdních řádech vlaků, metra a autobusů https://mta.maryland.gov/

U každého dopravního prostředku lze nalézt jízdní řády a mapy tras jednotlivých linek. Jízdní řády se čtou z leva doprava a jsou rozdělené podle směrů (Westbount, Eastbound…) a podle dnů v týdnu (pracovní den / víkend).

Mapa kompletního systému městské dopravy, včetně metra a lehké železnice: transit map ke stažení v pdf. zde

Mapa metra v Baltimoru

Mapa metra Baltimore (pro zvětšení klikni)
Mapa metra Baltimore (pro zvětšení klikni)

Metro » Amerika » USA » Baltimore
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *