🚇 Berlín – metro, doprava a jízdenky

Berlín je hlavní město Spolkové republiky Německo. Žije zde přes 3 miliony obyvatel. Hlavní páteří městské dopravy je metro (linky U) a městská rychlodráha (linky S).

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Berlíně? →

MHDZónyJízdenky • Doprava na letiště

S-Bahn – městská rychlodráha

Systém městské rychlodráhy je tvořen okružní trasou (linky S41 a S42) a dvěma hlavními osami linek protínající město ve směru sever – jih (linky S1, S2 a S25) a ve směru východ – západ (linky S5, S7 a S75). Základní síť linek doplňují linky S8, S9, S45, S46 a S47. Linky městské rychlodráhy nabízejí spojení nejen v rámci města, ale i do sousedních měst (například Potsdam – kde se nachází slavný zámecký park Sanssousi).

Vlaky městské rychlodráhy jsou až na některé úseky v centru nad zemí, mají vlastní zastávky a nebo jejich nástupiště je součástí železniční stanice. Stanice jsou označené zeleným kroužkem s bílým S. Vlaky S – Bahn mají červeno – krémový (béžový?) nátěr.

U-Bahn – metro

Systém metra doplňuje městskou rychlodráhu. Je tvořen devíti hlavními linkami U1 až U9 a doplňkovou linkou U55. Tratě metra jsou v podzemí jen částečně, zejména v okrajových částech města jsou nad zemí. Metro má vlastní zastávky, při křížení s železnicí nebo městskou rychlodráhou je možné přestoupit. Vlaky metra mají žlutou barvu.

MHD

V Berlíně jsou hojně zastoupeny také tramvaje (převážně východní část města) a autobusy (západní část města). Jízdenky z metra také platí v regionálních vlacích jedoucích přes Berlín. Tyto vlaky poskytují nerychlejší spojení mezi vybranými čtvrtěmi a pokračují do vzdálenějších měst v Braniborsku.

Tarifní zóny a jízdné

Jízdenku zakoupíte ve všech významnějších stanicích městské dopravy, v automatech na jízdenky a u vybraných obchodních partnerů. Jízdenky je rovněž možné koupit také v automatech Německých drah (DB). V automatech se dá platit bankovkami anebo kreditní kartou. Jízdenka platí ve všech druzích městské dopravy včetně regionálních vlaků.

Typy jízdenek (jízdné)

V Berlíně jsou 3 základní tarifní zóny – vnitřní město – A, vnější město – B a okolí Berlína – C. Pro pohyb v centru postačuje zakoupení zóny A, pokud ale chcete navštívit Potsdam či se dostat na letiště Schönefeld, potřebujete zakoupit jízdenku do zóny C.

Doprava na letiště

Na letiště Tegel se dostanete autobusy 109, 128, TXL a X9, postačuje vám jízdenka do zóny B. Na letiště Schönefeldse dostanete městskou rychlodráhou (linky S9 a S45) a vlakem, ale potřebujete jízdenku do zóny C.

Odkazy:

Berlínský dopravní podnik – https://www.bvg.de

Organizátor regionální dopravy v Braniborsku – https://www.vbb.de

Mapa metra Berlín (pro stažení klikni zde)
Mapa metra Berlín (pro stažení klikni zde)
Sending
User Review
5 (1 vote)

Metro » Evropa » Německo » Berlín
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Antonín Vojtěch 16.1.2019, 14:23

  Dobrý den,

  chtěl bych vědět, jestli týdenní jízdenka je na 7 dní, nebo na kalendářní týden.
  Děkuji
  Vojtěch

  • david 16.1.2019, 14:43

   Dobrý den Antoníne, je 7 denní 🙂

 • Antonín Vojtěch 16.1.2019, 14:52

  Dobrý den,
  týdenní jízdenka je na zóny A,B,C nebo je nějak omezena.
  Děkuji za odpověď
  Vojtěch

 • david 16.1.2019, 15:15

  Platí pro zóny A a B

 • Antonín Vojtěch 19.1.2019, 10:47

  Dobrý den,
  chci jet z Berlína stanice Alexanderplatz metrem (S7) do Sanssousi. Mám týdenní permanentku dopravy po Berlíně na zóny A,B. Kde a jak mohu dokoupit lístek na S bahn do pásma C, a jak mohu tento lístek následně označit.
  Děkuji
  Vojtěch

 • Barbora 2.4.2019, 9:54

  Muzu se zeptat na informace o berlin welcome card? Je to k dospelimu dite do 14 zdarma?

 • Ing. Marie Odehnalová 12.4.2019, 15:22

  Plánujeme návštěvu Berlína ve dnech 11. až 15. června 2019. Přiletíme na letiště Schönefeld a bydlet budeme na Nürbergerstrasse 32. Jsme senioři starší 70 let. 11. června pojedeme pravděpodobně jen z letiště do hotelu a 15. června z hotelu na letiště. Zbývají dny bychom rádi cestovali. Jakou si máme koupit jízdenku? Týdenní nebo na jednotlivé dny, případně jen jednosměrné?

 • Pavel Petrement 6.8.2019, 20:55

  Dobrý den chystáme se 24.Srpna 2019 do Berlína vlakem. Chci se zeptat jak to je z bezbarierovosti metra? Jedná se mi o stanici Berlín hlavní nádraží-Berlín ZOO. Budeme tam dva vozíčkáři tak mě zajímá jestli tyto stanice mají přispůsobení pro vozíčkáře. A ještě jaký tarif jízdenek je potřeba koupit. Děkuji za odpověd

 • Martin 2.9.2019, 17:14

  Dobrý den, když chci z letiště sxf do centra Berlína a koupit si tiket na cely den tak jak to udělat nejlevněji?

 • Rado 6.8.2021, 3:41

  Zdravím!Chcem sa opýtať ako sa dostanem z ZOB Berlín do Breilasing ???Dakujem

 • Vlastimila Macenauerová 8.12.2021, 16:22

  Chceme jet v létě 2022 do Postupimi a navštívit také Berlín. Jakou
  jízdenku si máme zakoupit, jeli nám přes 70 let a chceme navštívit Berlín 3x ( 3 x jet z Postupimi do Berlína a zpět).

  Děkuji

 • Jarmila Nedozrálová 1.4.2022, 7:23

  Jedu v květnu 2022 do Berlína. Existuje zde na městskou dopravu seniorská sleva ? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *