🚇 Berlín – metro, doprava a jízdenky

Metro » Evropa » Německo » Berlín
Metro Berlín

 

Berlín je hlavní město Spolkové republiky Německo. Žije zde přes 3 miliony obyvatel. Hlavní páteří městské dopravy je metro (linky U) a městská rychlodráha (linky S).

S-Bahn – městská rychlodráha

Systém městské rychlodráhy je tvořen okružní trasou (linky S41 a S42) a dvěma hlavními osami linek protínající město ve směru sever – jih (linky S1, S2 a S25) a ve směru východ – západ (linky S5, S7 a S75). Základní síť linek doplňují linky S8, S9, S45, S46 a S47. Linky městské rychlodráhy nabízejí spojení nejen v rámci města, ale i do sousedních měst (například Potsdam – kde se nachází slavný zámecký park Sanssousi). Vlaky městské rychlodráhy jsou až na některé úseky v centru nad zemí, mají vlastní zastávky a nebo jejich nástupiště je součástí železniční stanice. Stanice jsou označené zeleným kroužkem s bílým S. Vlaky S – Bahn mají červeno – krémový (béžový?) nátěr.

U-Bahn – metro

Systém metra doplňuje městskou rychlodráhu. Je tvořen devíti hlavními linkami U1 až U9 a doplňkovou linkou U55. Tratě metra jsou v podzemí jen částečně, zejména v okrajových částech města jsou nad zemí. Metro má vlastní zastávky, při křížení s železnicí nebo městskou rychlodráhou je možné přestoupit. Vlaky metra mají žlutou barvu.

Další městská doprava

V Berlíně jsou hojně zastoupeny také tramvaje (převážně východní část města) a autobusy (západní část města). Jízdenky z metra také platí v regionálních vlacích jedoucích přes Berlín. Tyto vlaky poskytují nerychlejší spojení mezi vybranými čtvrtěmi a pokračují do vzdálenějších měst v Braniborsku.

Tarifní zóny a jízdné

Jízdenku zakoupíte ve všech významnějších stanicích městské dopravy, v automatech na jízdenky a u vybraných obchodních partnerů. Jízdenky je rovněž možné koupit také v automatech Německých drah (DB). V automatech se dá platit bankovkami anebo kreditní kartou. Jízdenka platí ve všech druzích městské dopravy včetně regionálních vlaků.

V nabídce je více typů jízdenek

V Berlíně jsou 3 základní tarifní zóny – vnitřní město – A, vnější město – B a okolí Berlína – C. Pro pohyb v centru postačuje zakoupení zóny A, pokud ale chcete navštívit Potsdam či se dostat na letiště Schönefeld, potřebujete zakoupit jízdenku do zóny C.

Doprava na letiště

Na letiště Tegel se dostanete autobusy 109, 128, TXL a X9, postačuje vám jízdenka do zóny B. Na letiště Schönefeldse dostanete městskou rychlodráhou (linky S9 a S45) a vlakem, ale potřebujete jízdenku do zóny C.

Odkazy:

Berlínský dopravní podnik – http://www.bvg.de

Organizátor regionální dopravy v Braniborsku – http://www.vbb.de

Berlín
3.5 hlasů: 46
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *