🚇 Budapešť – metro, doprava a jízdenky

Metro » Evropa » Maďarsko » Budapešť
Metro Budapešť

Budapešť je se svými téměř dvěma miliony obyvateli největším a zároveň hlavním městem Maďarska. Rozkládá se na obou březích Dunaje v centru země. Turisty sem láká nepřeberné množství památek, pamětihodností a kulturních aktivit. Nejznámějšími památkami jsou Rybářská bašta, sto let stará neogotická budova parlamentu a Řetězový most. Budapešť se pyšnila podzemní dráhou již za Rakousko-Uherska. První úsek metra (dnes linka M1) byl otevřen již v roce 1896. Tato linka vede převážně pod Andrássyho třídou. Secesní výzdoba původních stanic dělá z této linky metra významnou budapešťskou pamětihodnost. Ostatní dvě linky byly otevřeny až v 70. letech 20. století. Ty jsou již prostornější a kapacitnější.

Linky metra

Linky jsou zde zatím 3 a 4. linka je ve výstavbě.

Všechny tři současné linky se protínají v jedné jediné přestupní stanici – Deák Ferenc tér. Po otevření linky M4 vzniknou další dvě přestupní stanice.

Cena jízdenky

Budapešť je celý v jedné tarifní zóně. V každém vozidle je potřeba si označit (procvaknout) jízdenku. Základní jízdenka je nepřestupní (v rámci linek metra je přestupní, pokud neopustíte přepravní prostor). Přestupní jízdenka je pouze pro jeden přestup – při prvním nástupu/vstupu do stanice si označíte jeden konec jízdenky a při přestupu druhý. Lze koupit výhodnější balení 10 jízdenek. Existuje i 24 hodinová jízdenka, na ni vám v kase napíší čas. Tato jízdenka se pak již neoznačuje. Tyto jízdenky platí ve všech prostředcích budapešťské veřejné dopravy. Platnost vaší jízdenky může kdykoliv během jízdy kontrolovat revizor. V metru se kontroluje často již při vstupu do stanice.

Druhy jízdenek

1 HUF (maďarský forint) = cca 0,085 CZK

Kde jízdenku zakoupit

Jednorázové, přestupní a blok 10 lístků koupíte ve skoro každé trafice a v kasách místního dopravního podniku, které jsou umístěny u důležitých dopravních uzlů – vlaková a autobusová nádraží, důležité stanice metra.

Další městská doprava

Kromě sítě metra fungují v Budapešti i sítě městské železnice (HÉV, při cestě za město nutno dokoupit příslušnou jízdenku), tramvají, trolejbusů a autobusů. Tramvajové linky 4 a 6 jsou nejvytíženějšími linkami v Evropě a také se na nich setkáte s nejdelšími vozy v Evropě. Doprava těmito linkami je velmi rychlá. Další zajímavostí je ozubená dráha na západě města – linka 60. Z její horní konečné se pak můžete svézt vyhlídkovou Dětskou železnicí, ta však není integrována, a proto je potřeba si zakoupit speciální jízdenku.

Doprava na letiště

K mezinárodnímu letišti Ferihegy, které leží na jihovýchodě města, se dostanete autobusem 200E, který spojuje letiště s konečnou stanicí metra M3 Köbánya-Kispest. Interval této autobusové linky je 10 minut. V noci lze využít autobusovou linku 900.

Jazyková bariéra

Maďarština je pro turisty velmi těžko srozumitelná. Naštěstí je již mnoho nápisů (včetně nápisů v metru) i anglicky a další přibývají. I přes to je dobré naučit se pár základních slov a frází:

Kijárat – východ, tér/tere – náměstí, út/utca – ulice, híd – most, pályaudvar – nádraží, térképek – mapa, villamos – tramvaj, földolatti – podzemní – tak se nazývá linka metra M1, felé – směr

Odkazy

Budapešť
4.1 hlasů: 71
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

  • Bohdan 15.3.2019, 21:09

    Trestuhodně jste neuveřejnili, že všichni obyvatelé EU,3vícarska a Norska starší let jezdí zdarma v BKV prostředcích zcela zdarma opeoti prokázání ID,OP nebo pasu !

  • Bohdan 15.3.2019, 21:11

    ..starší 65 let… Sorry b

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *