🚇 Dubaj – metro, doprava, jízdenky

Dubaj je ekonomickým i stavebním zázrakem posledního desetiletí. A pokud se i vy chystáte na návštěvu této metropole ve Spojených arabských emirátech, připravil jsem pro vás průvodce metrem v Dubaji. Zjistíte, jak se dopravovat metrem v Dubaji, kolik stojí jízdenky či vůbec odkud kam metro jezdí.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Dubaji? →

Metro Dubaj

V současné době sčítá dubajské metro 47 stanic, z nichž je podzemních pouze 9 a celkově měří 45 kilometrů. Metro obsluhují plně automatizované vlaky, tedy bez řidiče.

Metro je v provozu každý den od 5:30 hodin ráno do půlnoci s výjimkou pátku, kdy je v arabském světě víkend, jezdí metro až od 10 hodin odpoledne do jedné hodiny ráno následujícího dne.

Linky metra

V Dubaji se metru připisují 2 linky – červená a zelená. Červená je vystavěna podél pobřeží od autobusového nádraží Jebel Ali až po autobusové nádraží Rashidiya a zajíždí k terminálům 1 a 3 mezinárodního letiště v Dubaji (tipy na letenky, doprava z letiště, přestupy). Naopak zelená linka obsluhuje pouze centrum města Dejra (Deira). V plánu je výstavba dalších dvou linek.

Přestupní stanice jsou 2, a to Burjuman a Union Station. Stanice jsou tématicky laděné na motivy země, vody, vzduchu a ohně, z nichž nejvýznamnější jsou následující.

Důležité stanice:

Ačkoliv je metro velmi využívaným dopravním prostředkem, k cestám na dubajské pláže jej nevyužijete. Od metra k plážím Jumeirah se přesuňte taxíkem, který je v Dubaji velmi levný – kilometr stojí zhruba 12 korun.

Mapa metra v Dubaji

Stáhněte si plánek metra v Dubaji. Na internetu je k nalezení v mnoha verzích, mě se nejvíce líbí tato, která úplně neposkytuje informace o konkrétních stanicích, ale dá se vhodně zkombinovat s místy, co vidět v Dubaji.

Metro v Dubaji – plán (mapa) metra

Speciální vozy

Při nástupu do dubajského metra dbejte větší pozornost vozům, do kterých nastupujete. Předejdete tím společenskému faux pas nebo dokonce pokutě!

Krom výše dvou uvedených vozů nabídne pak každá souprava 3 běžné vozy metra určené pro zbytek cestujících.

Ceny jízdenek

Cestování po Dubaji je umožněno pouze s „tramvajenkou“. Tzv. karta Nol slouží jako jízdné pro všechny druhy veřejné dopravy (metro, autobusy, tramvaj) i taxi a prodává se ve 4 variantách:

Platí se za dvě položky: kartu a samotné jízdné. Poplatek za vystavení karty je u červené 2 dirhamy a u stříbrné se zlatou 6 dirhamů. Společně s kartou si pak zakoupíte buďto jízdenku (červená Nol) nebo kredit (stříbrná a zlatá Nol). Stříbrná a zlatá karta stojí ve skutečnosti 25 dirhamů, z čehož je 19 určeno na cestovní kredit. Ten si poté kdykoliv na libovolnou výši můžete přednabít.

Cena jízdného se odvíjí od počtu zón, které ujedete a typu karty. Většinou se tak jedná o 1 až 2 zóny a ceny jsou následující:

Sending
User Review
5 (1 vote)

Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Stanislava 12.1.2024, 12:15

  Musí mít každá osoba svoji kartu NOL nebo stačí jedna pro více osob + zakoupení počtu jízdenek podle počtu osob / teď mám na mysli tu červenou kartu/. Např. jak to udělat, když jsme 2 osoby a pojedeme oba 2x metrem přes 2 zony?

  Děkuji Stáňa / snad jsem to popsala srozumitelně/

 • tony 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den, v Dubaji bohužel každý dospělý cestující potřebuje svou vlastní NOL kartu do metra i městské hromadné dopravy (pokud tedy cestujete spolu v jeden okamžik).

 • David 12.1.2024, 12:15

  Mají tam nějaké časované „lítačky“ – např 3-denní, 7-denní, 14-denní? A platí to i na autobusy, nebo do těch se kupují lístky zvlášť?

 • Jana 12.1.2024, 12:15

  Dobrý večer,
  jaká karta vyjde na týdenní jezdění lépe – červená nebo stříbrná?
  Děkuji

 • tony 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den, volil bych raději stříbrnou kartu abych nebyl omezován.

 • Věra na cestě 12.1.2024, 12:15

  Dobrý večer, prý existuje červená karta , platí na celý den bez nějakého omezení v cestování. Potřebujete-li cestovat po Dubaji i druhý den, stačí ji zase dobít (na celý den).A má stát 20 dirhamů. Je to tak? Dá se koupit již na Letišti?

 • Diblík 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den.
  Koupila jsem si kartu do centra za 10.50 dirhamů. Když jsem ji dobíjela tam i zpět stála 8 dirhamů. Platí 3 měsíce.
  Je tam sleva pro starší osoby? Hlavně turisty ?Kde dostanu plánek metra.V roce 2018 byli plánky v každé stanici ,ale už v Dubnu 2019 nebylo možné je sehnat.Metro je perfektní !!

 • Denisa Adamová 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den,jaké ceny jízdného metrem platí pro děti?? a do kolika let se považuje dítě do 15 nebo do 18let??? Předem děkuji Denisa

 • Alena 12.1.2024, 12:15

  jaká jsou pravidla pro seniory? Od kolika let má senior nárok na slevu?

 • Miroslav Navrátil 12.1.2024, 12:15

  Jaká jsou pravidla pro seniory.Od kolika let má senior nárok na slevu

 • Miroslav Navrátil 12.1.2024, 12:15

  Lze si zakoupit tydenní jízdenku na všechnu dopravu a co stojí Je mi 75let a jsem turista

 • Jiří 12.1.2024, 12:15

  Děti, které jsou mladší 5 let a nižší 90 cm cestují zdarma a nepotřebují žádný lístek. Ostatní musí mít platnou NOL kartu či Red Ticket a platí plné jízdné.

 • Alena Jazudekova 12.1.2024, 12:15

  Dobrý deň, môžem s kartou MOL prestupovať, napr. z metra na autobus, alebo z autobusu na električku? Aké sú podmienky? Ako sa prihlasovať a odhlasovať pri nastupovaní a vystupovaní, ak prestupujem.
  Ďakujem.

  • tony 12.1.2024, 12:15

   Dobrý den, pokud máte na mysli Nol kartu tak tam volíte z různých barevných mutací. Nejvíce bych doporučil stříbrnou (silver) verzi – za 25 dirhamů (19 dirhamů z toho je v kreditu) můžete cestovat v dubajském metru ale i ostatních MHD jako jsou autobusy. Jak to celé funguje najdete viz výše.

 • Věra 12.1.2024, 12:15

  Prosím o vysvětlení: zónami se myslí zastávky nebo barevně odlišené čtvrti na plánu města?

  • tony 12.1.2024, 12:15

   Dobrý den,
   ano je to tak, na mapě jsou zóny dubajského MHD vyznačené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *