Dubaj – metro, doprava a jízdenky

Metro Dubaj

Dubaj je ekonomickým i stavebním zázrakem posledního desetiletí. A pokud se i vy chystáte na návštěvu této exhibionistické metrpole ve Spojených arabských emirátech, připravil jsem pro vás průvodce metrem v Dubaji. Zjistíte, jak se dopravovat metrem v Dubaji, kolik stojí jízdenky či vůbec odkud kam metro jezdí.

Metro Dubaj

V současné době sčítá dubajské metro 47 stanic, z nichž je podzemních pouze 9 a celkově měří 45 kilometrů. Metro obsluhují plně automatizované vlaky, tedy bez řidiče.

Metro je v provozu každý den od 5:30 hodin ráno do půlnoci s výjimkou pátku, kdy je v arabském světě víkend, jezdí metro až od 10 hodin odpoledne do jedné hodiny ráno následujícího dne.

Linky metra

V Dubaji se metru připisují 2 linky – červená a zelená. Červená je vystavěna podél pobřeží od autobusového nádraží Jebel Ali až po autobusové nádraží Rashidiya a zajíždí k terminálům 1 a 3 mezinárodního letiště v Dubaji (tipy na letenky, doprava z letiště, přestupy). Naopak zelená linka obsluhuje pouze centrum města Dejra (Deira). V plánu je výstavba dalších dvou linek.

Přestupní stanice jsou 2, a to Burjuman a Union Station. Stanice jsou tématicky laděné na motivy země, vody, vzduchu a ohně, z nichž nejvýznamnější jsou následující.

Důležité stanice:

 • Airport Terminal 3 – slouží k cestám z/na letiště
 • Union Station – přestupní stanice v centru Deira
 • Dubai Mall Metro Station – stanice u dubajského nákupního centra a nejvyšším mrakodrapu světa Burj Khalifa

Ačkoliv je metro velmi využívaným dopravním prostředkem, k cestám na dubajské pláže jej nevyužijete. Od metra k plážím Jumeirah se přesuňte taxíkem, který je v Dubaji velmi levný – kilometr stojí zhruba 12 korun.

Mapa metra v Dubaji

Stáhněte si plánek metra v Dubaji. Na internetu je k nalezení v mnoha verzích, mě se nejvíce líbí tato, která úplně neposkytuje informace o konkrétních stanicích, ale dá se vhodně zkombinovat s místy, co vidět v Dubaji.

Metro v Dubaji – plán (mapa) metra

Speciální vozy

Při nástupu do dubajského metra dbejte větší pozornost vozům, do kterých nastupujete. Předejdete tím společenskému faux pas nebo dokonce pokutě!

 • Vozy první třídy (Gold Class) – vůz Gold Class bývá řazen na první místo soupravy metra tak, aby byl zajištěn výhled cestujícím a slouží pouze pro ty, kteří si zakoupili zlatou jízdenku! Jízdné na zlatou kartu je dvakrát dražší.
 • Vozy určené pro ženy a děti – speciální vůz pro ženy je vypravován v každé soupravě metra a je nevhodné, aby ve voze cestovali muži.

Krom výše dvou uvedených vozů nabídne pak každá souprava 3 běžné vozy metra určené pro zbytek cestujících.

Ceny jízdenek

Cestování po Dubaji je umožněno pouze s „tramvajenkou“. Tzv. karta Nol slouží jako jízdné pro všechny druhy veřejné dopravy (metro, autobusy, tramvaj) i taxi a prodává se ve 4 variantách:

 • Červená karta Nol – jednorázová karta
 • Stříbrná karta Nol – klasická přednabitá karta
 • Zlatá karta Nol – pro cesty vozy třídy Gold Class
 • Modrá karta Nol – pro abonenty (trvale žijící v Dubaji)

Platí se za dvě položky: kartu a samotné jízdné. Poplatek za vystavení karty je u červené 2 dirhamy a u stříbrné se zlatou 6 dirhamů. Společně s kartou si pak zakoupíte buďto jízdenku (červená Nol) nebo kredit (stříbrná a zlatá Nol). Stříbrná a zlatá karta stojí ve skutečnosti 25 dirhamů, z čehož je 19 určeno na cestovní kredit. Ten si poté kdykoliv na libovolnou výši můžete přednabít.

Cena jízdného se odvíjí od počtu zón, které ujedete a typu karty. Většinou se tak jedná o 1 až 2 zóny a ceny jsou následující:

 • 1 zóna: červená 4 AED, stříbrná 3 AED, zlatá 6 AED
 • 2 zóny: červená 6 AED, stříbrná 5 AED, zlatá 10 AED
 • 3 a více zón: červená 8,5 AED, stříbrná 7,5 AED, zlatá 15 AED
Dubaj
4.1 hlasů: 15
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne