🚇 Dubaj – metro, doprava a jízdenky

Metro Dubaj

Dubaj je ekonomickým i stavebním zázrakem posledního desetiletí. A pokud se i vy chystáte na návštěvu této metropole ve Spojených arabských emirátech, připravil jsem pro vás průvodce metrem v Dubaji. Zjistíte, jak se dopravovat metrem v Dubaji, kolik stojí jízdenky či vůbec odkud kam metro jezdí.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Dubaji? →

Metro Dubaj

V současné době sčítá dubajské metro 47 stanic, z nichž je podzemních pouze 9 a celkově měří 45 kilometrů. Metro obsluhují plně automatizované vlaky, tedy bez řidiče.

Metro je v provozu každý den od 5:30 hodin ráno do půlnoci s výjimkou pátku, kdy je v arabském světě víkend, jezdí metro až od 10 hodin odpoledne do jedné hodiny ráno následujícího dne.

Linky metra

V Dubaji se metru připisují 2 linky – červená a zelená. Červená je vystavěna podél pobřeží od autobusového nádraží Jebel Ali až po autobusové nádraží Rashidiya a zajíždí k terminálům 1 a 3 mezinárodního letiště v Dubaji (tipy na letenky, doprava z letiště, přestupy). Naopak zelená linka obsluhuje pouze centrum města Dejra (Deira). V plánu je výstavba dalších dvou linek.

Přestupní stanice jsou 2, a to Burjuman a Union Station. Stanice jsou tématicky laděné na motivy země, vody, vzduchu a ohně, z nichž nejvýznamnější jsou následující.

Důležité stanice:

Ačkoliv je metro velmi využívaným dopravním prostředkem, k cestám na dubajské pláže jej nevyužijete. Od metra k plážím Jumeirah se přesuňte taxíkem, který je v Dubaji velmi levný – kilometr stojí zhruba 12 korun.

Mapa metra v Dubaji

Stáhněte si plánek metra v Dubaji. Na internetu je k nalezení v mnoha verzích, mě se nejvíce líbí tato, která úplně neposkytuje informace o konkrétních stanicích, ale dá se vhodně zkombinovat s místy, co vidět v Dubaji.

Metro v Dubaji – plán (mapa) metra

Speciální vozy

Při nástupu do dubajského metra dbejte větší pozornost vozům, do kterých nastupujete. Předejdete tím společenskému faux pas nebo dokonce pokutě!

Krom výše dvou uvedených vozů nabídne pak každá souprava 3 běžné vozy metra určené pro zbytek cestujících.

Ceny jízdenek

Cestování po Dubaji je umožněno pouze s „tramvajenkou“. Tzv. karta Nol slouží jako jízdné pro všechny druhy veřejné dopravy (metro, autobusy, tramvaj) i taxi a prodává se ve 4 variantách:

Platí se za dvě položky: kartu a samotné jízdné. Poplatek za vystavení karty je u červené 2 dirhamy a u stříbrné se zlatou 6 dirhamů. Společně s kartou si pak zakoupíte buďto jízdenku (červená Nol) nebo kredit (stříbrná a zlatá Nol). Stříbrná a zlatá karta stojí ve skutečnosti 25 dirhamů, z čehož je 19 určeno na cestovní kredit. Ten si poté kdykoliv na libovolnou výši můžete přednabít.

Cena jízdného se odvíjí od počtu zón, které ujedete a typu karty. Většinou se tak jedná o 1 až 2 zóny a ceny jsou následující:

Dubaj
4.4, 29
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *