Frankfurt nad Mohanem je nazýván finančním srdcem Evropy. Nachází se na jihu německé spolkové země Hesensko a žije zde necelých 700 tisíc obyvatel.
Kolik stojí nejlevnější ubytování ve Frankfurtu? →
Frankfurtský U-Bahn není plnohodnotné metro, ale v centru města se od metra nikterak neodlišuje. Orientovat se ve zdejším metru není vůbec těžké, vše je precizně označeno, a to jak německy, tak i anglicky.
Cena jízdenky • Druhy jízdenek • Doprava na letiště • Plánek metra
Linky metra
Linky jsou zde rozděleny do 3 svazků. Každý svazek má v centru města úsek společný pro příslušné linky a na okraji města se svazky větví.
Modrý svazek A – linky U1, U2, U3, U8 a U9 – společný úsek: Südbahnhof – Heddernheim. Dále se linky na severozápadě města rozbíhají do konečných stanic: Bad Homburg, Oberursel-Hohemark, Riedberg, Nieder-Eschbach a Ginnheim.
Fialový svazek B – linky U4 a U5 – Bockenheimer Warte – Enkheim/Preungesheim
Oranžový svazek C – linky U6 a U7 – Heerstrasse/Hausen – Ostbahnhof/Enkheim.
Cena jízdenky
Frankfurt je jednou tarifní zónou v rámci integrované dopravy Rhein Main Verkehrsverbund. Základní jednorázová jízdenka umožňuje jednu jízdu s přestupem. Neumožňuje však cestu tam i zpátky, okružní cestu ani cestu s delší přestávkou.
Druhy jízdenek
Jednorázová – 2,60 EUR
Denní jízdenka – 6,40 EUR
Výhodné jsou celodenní jízdenky pro skupinu 2 – 5 lidí.
Kde jízdenku zakoupit
V automatu u každého vstupu do stanice U-Bahnu, S-Bahnu a na mnohých tramvajových zastávkách. Jízdenky je také možno zakoupit u řidičů autobusů (bez přirážky).
Další městská doprava
Nejrychlejší dopravu po městě zajišťuje městská železnice S-Bahn (linky S1 až S9). S-Bahn lze využít jak při cestách po městě, tak i za město. Síť U-Bahnu a S-Bahnu ještě doplňují tramvaje a trolejbusy. Na všech druzích dopravy platí totožné jízdenky. Stejně jako metro je i povrchová doprava precizně označena a informovanost cestujících je na vysoké úrovni – na většině zastávek nalezněte mapu sítě i mapu blízkého okolí.
Doprava na letiště
U Frankfurtu nad Mohanem se nachází největší německé letiště, které je zároveň jedním z nejdůležitějších letišť na světě. Z centra města se na letiště dostanete S-Bahnem – linkami S8 nebo S9 z frankfurtského hlavního nádraží. Na letišti samotném pak lze pro cestování mezi terminály využití bezplatnou lehkou dráhu – automatický vláček na pneumatikách.
Odkazy
- Rhein Main Verkehrsverbund – https://www.rmv.de/de/
- Verkehrsgesellschaft Frankfurt/Main (VGF) – https://www.vgf-ffm.de
Systém frankfurtského metra je tak trochu netypický. Přestože oficiálně disponuje devíti linkami, ve skutečnosti se spíše jedná o 4 základní tratě, které se na konci různě větví. Navíc na tento systém též navazuje tramvaj a lehká železnice.
První trať nese označení A a nalezneme zde celkem 3 linky metra, a to U1 (červená), U2 (zelená) a U3 (modrá). Celá trať je označená modrou barvou a kromě samotného centra obsluhuje severní a severozápadní okrajové části a taktéž zdejší aglomeraci Frankfurtu.
Trasa U1 disponuje 6 stanicemi (konečné: Ginnheim a Heddernheim), trasa U2 sedmi stanicemi (konečné: Bad Homburg-Gonzenheim a Heddernheim) a trasa U3 14 stanicemi (konečné: Oberursel-Hohemark a Heddernheim). Od stanice Heddernheim pokračují linky společně až do centra, kde svou jízdu končí ve stanici Südbahnhof.
Druhá trať B je označena červenou barvou a jezdí po ní dvě linky – U4 (růžová) a U5 (tmavě zelená). V centru města začínají shodně ve stanici Bockenheimer Warte, avšak ve stanici Konstablerwache se jejich cesty rozdělují. Linka U4 tak končí jízdu ve stanici Seckbacher Landstraße, linka U5 potom ve stanici Preungesheim. Trasa U5 má 12 samostatných stanic, trasa U4 pouze 4. Společně projíždí dalšími 6 stanicemi.
Třetí trať C je obarvena do zelené a disponuje taktéž dvěma linkami, v tomto případě U6 (světle modrá) a U7 (žlutohnědá). Obě linky začínají i končí jinde, společnou mají pouze cestu centrem, a to od stanic Industriehof, po stanici Zoo. Linka U6 má jako konečné stanice Heerstraße a Ostbahnhof, linka U7 potom Hausen a Enkheim.
Poslední trať D nese žlutou barvu a někdy se jí přezdívá jako trať A2. Nachází se na ní 2 linky – U8 (fialová) a U9 (žlutá). Obě dvě jsou vedeny po trasách ostatních linek, takže reálně nedisponují žádnými vlastními úseky. Linka U8 začíná ve stanici Ried-berg, kterou má společnou s linkou U9. Poté pokračuje po lince U8 a skončí až v centru, ve stanici Südbahnhof. U9 začíná ve stanici Nieder-Eschbach a vede po linkách U2, U8 a U1. Svou cestu zakončuje ve stanici Ginnheim.