🚇 Helsinki – metro, doprava a jízdenky

Metro » Evropa » Finsko » Helsinki
Metro Helsinki

Helsinky jsou se svými 600 tisíci obyvateli největším a zároveň hlavním městem Finska. Toto přístavní město je také nejsevernějším skandinávským hlavním městem. Helsinky jsou centrem aglomerace „Velké Helsinky“ – společně s městy Espoo, Vantaa a Kauniainen. Tato aglomerace pak čítá přes 1,3 milionu obyvatel. V Helsinkách sice nenajdeme žádné světově proslulé památky, ale i tak se jedná o velice pěkné, čisté a kulturní město, které od mnoha svých kolegů netrpí dopravními zácpami. Metro zde bylo otevřeno v roce 1982. Zatím je zde jedna linka, která se na východě města větví. V centru města vede metro podzemím, na okraji města jezdí po povrchu.

Linky metra

Je zde pouze jedna linka se 17 stanicemi, na východě města se rozděluje do dvou větví.

Ruoholahti – Mellunmäki/Vuosaari

U hlavního vlakového nádraží je stanice „Rautatientori“.

Další úsek této jediné linky je ve výstavbě. Ten propojí centrum Helsinek s městem Espoo.

Cena jízdenky

Cena jízdenky závisí na tom, jestli cestujete pouze po Helsinkách, nebo zavítáte dále do aglomerace.

Jízdenky jsou buď jednorázové, dvouhodinové nebo jedno- či vícedenní.

Druhy jízdenek

Helsinky:

Aglomerace:

Pro 2 zóny – z Helsinek do Espoo, Vantaa či Kauniaien

Informace o dalších jízdenkách zde: http://www.hsl.fi/en/tickets-and-fares

Do metra se vstupuje pomocí turniketů. Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi a ukazuje se platná jízdenka, eventuálně se jízdenka u řidiče zakoupí. Do tramvají by se mělo nastupovat předními či posledními dveřmi, ostatní by pak měly sloužit pro výstup.

Jednorázová jízdenka platí od její koupě. Dvouhodinová jízdenka, stejně jako jedno- či vícedenní, platí od prvního „čipnutí“ u turniketu metra či čtečky v tramvaji/autobuse.

Kde jízdenku zakoupit

Z výše uvedeného výčtu je zřejmé, kde se které jízdenky kupují. Automaty jsou na všech stanicích metra a na mnohých zastávkách povrchové dopravy. Místní obyvatelé jsou zvyklí platit převážně kreditními či debetními kartami, hotovost příliš nepoužívají.

Další městská doprava

Jak již je z výčtu jízdenek zřejmé, kromě metra v Helsinkách funguje také městská železnice, tramvaje a autobusy. Zajímavá může být i projížďka lodí,

Doprava na letiště

Na letiště ve městě Vantaa jezdí z centra Helsinek (od hlavního vlakového nádraží) autobus 615. Jelikož se letiště nachází ve městě Vantaa, jízdenka stojí 4,50 EUR.

Nově od roku 2015 byla také zprovozněna železnice spojující letiště s centrem Helsinek.

Jazyková poznámka

Ve Finsku jsou dva úřední jazyky – finština a švédština. Jsou podle zákona rovnocenné a vše je proto psáno dvojjazyčně – většinou finsky a pod tím švédsky. Dvojjazyčnost se týká i názvů stanic a zastávek. Matoucí může být, že název zastávky je často v těchto dvou jazycích zcela rozdílný. Např. stanice metra u hlavního vlakového nádraží se finsky jmenuje „Rautatientori“ a švédsky „Järnvägstorget“.

Jinak s komunikací není ve Finsku problém – většina lidí, včetně řidičů autobusů, prodavačů apod., mluví i anglicky.

Odkazy

Helsinský dopravní podnik HSL  – http://www.hsl.fi/en

Mapa – http://www.hel.fi/hki/HKL/en/HKL+Metro

Helsinki
4.4 hlasů: 27
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *