🚇 Istanbul – metro, doprava, jízdenky

Istanbul (dřívější názvy: Byzantion, Konstantinopol a Cařihrad) je největším, nejdůležitějším, nikoliv však hlavním městem Turecka. Je známé především proto, že se rozkládá na dvou kontinentech – část je v Evropě, část v Asii.

Žije zde přes 13 milionů obyvatel, což z tohoto města dělá jedno z největších měst Evropy. Dominantou Istanbulu je Sulejmanova mešita, která se tyčí na kopci nad městem. Mezi další turisty vyhledávané památky patří Konstantinův sloup, Palác Topkapi nebo třeba Hagia Sofia. Za projití stojí i místní Velký bazar.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Istanbulu? →

První podzemní dráha Istanbulu se datuje již do roku 1875. Nejedná se však o metro, ale o podzemní kolejovou lanovou dráhu zvanou „Tünel“. První linka moderního metra byla otevřena až v roce 1989. Od té doby se metro rozrostlo na 4 linky (5. je ve výstavbě) a stalo se páteří celé místní městské hromadné dopravy.

Linky metra

Linky metra v Istanbulu jsou očíslovány a každá má také svoji barvu:

Mapa metra

Klikněte pro větší náhled.

Mapa metra v Istanbulu
Mapa metra v Istanbulu

Cena jízdenky

Základní jízdenkou je jednorázový žeton, který stojí 3,00 TRY. Tento žeton platí na metro, moderní tramvaje, lehkou železnici (linka T4), autobusy a na trajekty jezdící přes průliv Bospor.  Výhodnější je si pořídit čipovou kartu. Anonymní karta stojí 6,00 TRY. Na tuto kartu si pak nahráváte libovolný obnos (+ je na ni bonus za pořízení této karty). Jedna jízda s touto kartou stojí 1,95 TRY.

Další přestupy jsou pak levnější – 1. přestup 1,25 TRY, 2. přestup 1,00 TRY, 3. – 5. přestup 0,75 TRY. Tato karta pak platí pro všechny druhy dopravy, včetně železnice, starých tramvají a přívozů bez ohledu na dopravce. Karta se přikládá k turniketům či v autobusech k zařízení u řidiče.

Denní či vícedenní jízdenky zde neexistují.

Všechny stanice a zastávky kolejové dopravy (metro, tramvaje, vlaky, lanovky) jsou vybaveny turnikety. Je u nich obsluha, která kromě případné pomoci, může třeba i kontrolovat zavazadla. Ničím výjimečným nejsou ani detekční rámy. Turnikety jsou také u systému metrobusů. V obyčejných autobusech se nastupuje předními dveřmi a jízdenka se přikládá k zařízení u řidiče.

1 TRY = turecká lira = cca 9,50 Kč

Kde jízdenku zakoupit

Žeton i čipovou kartu lze pořídit na cca 2000 místech v Istanbulu, a to buď ve speciálních automatech, nebo v soukromých stáncích (např. s novinami či tabákem). Pro koupi v automatu je potřeba si pořídit drobnější bankovky.

Další městská doprava

Kromě metra je v Istanbulu důležitá i ostatní kolejová doprava. Linky městské železnice evropské a asijské části Istanbulu budou koncem roku 2013 propojeny podmořským tunelem a bude tak umožněna pohodlná kapacitní doprava mezi těmito dvěma částmi Istanbulu. Dále je zde jedna linka „lehké železnice“ – linka T4 a linka moderní tramvaje – linka T1. Obě v evropské části města. Mimo to jsou zde ještě 2 historické tramvajové linky – linka T5 v evropské části a T4 v části asijské. Oba konce linky T5 jsou s linkou T1 spojeny lanovými drahami – jedna je z roku 1875, druhá z roku 2006.

Zajímavým řešení městské hromadné dopravy v Istanbulu jsou metrobusy – jedná se o systém expresních autobusů, které mají pro sebe vyhrazené (a oplocené) jízdní pruhy uprostřed dálnice. Jsou zde ostrovní nástupiště – podobná těm v metru a jsou přístupná pouze přes turnikety. Metrobusy tvoří rychlé spojení evropské části města s částí asijskou. Ve špičce interval mezi autobusy klesá i pod 20 sekund, i přesto jezdí beznadějně přeplněné.

Další možností, jak překonat průliv Bospor, který odděluje Evropu od Asie, jsou trajekty.

Doprava na letiště

Letiště Atatürk leží 25 kilometrů západně od centra města. Toto letiště je spojeno s centrem města linkou metra M1.

Letiště Sabiha Gökcen International se nachází 25 kilometrů jihovýchodně od centra Istanbulu. Veřejnou dopravu do města zde zajišťuje několik autobusových linek. Nejrychlejší způsob, jak dojet na metro, je linka KM22. Ta spojuje letiště se stanicí metra Kartal (linka M4).

Odkazy

Istanbul Ulasim – https://www.metro.istanbul/


Metro » Evropa » Turecko » Istanbul
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *