🚇 Kuala Lumpur – metro, doprava, jízdenky

Pokud bychom se v Kuala Lumpur rozhodli hledat typické metro, nenajdeme jej zde. Naopak místo podzemní dráhy křižuje tuto metropoli několik linek automatizovaných vláčků jedoucích nad i pod zemí, které doplňují vlakové trasy napříč městem a jeho aglomeracemi. Nazývejme však tento dopravní systém v Kuala Lumpur obecně pod pojmem „metro“.

Kolik za nejlevnější ubytování v Kuala Lumpuru? →

Trasy linek

V KL nalezneme celkem 8 linek, které lze přiřadit k metru či městským vlakovým trasám. Zajímavostí je, že v Kuala Lumpuru nejsou všechny linky operovány jedním provozovatelem, jako je tomu například u metra v Praze, ale čtyřmi. Rozlišovat je mezi sebou pravděpodobně ani nebudete, protože vám na 90% cest vystačí linka 5 (růžová).

Mapa metra v Kuala Lumpur
Mapa metra v Kuala Lumpur

Proč? Nachází se na ní veškeré turistické cíle, zejména v oblasti Petaling Jaya (China Town, Central Market, Merdeka Square aj.) a známe dvojčata Petronas Towers.

Zbylé trasy, které stojí za povšimnutí jsou Pelabuhan Klang (2 – červená), díky které dojedete do Batu Caves, a KLIA EKSPRES nabízející pohodlnou dopravu z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru.

Plánek metra v Kuala Lumpur zvětšíte kliknutím na obrázek.

Všechny linky metra v KL:

Linka Kelana Jaya

Linka Kelana Jaya
Linka Kelana Jaya

Tuto trasu si zapamatujte, nebo ani tolik není potřeba si jí pamatovat, jako si méně všímat ostatních. Po příjezdu na hlavní stanici KL Sentral, kam míří i spoj KLIA Ekspres z letiště, zde pohodlně přesednete a vydáte se na vaši stanici u hotelu. S největší pravděpodobností to bude někde mezi Pasar Seni a KLCC.

Linka je operována automatizovaným vláčkem a řadí se na 3. místo v nejdelších linkách na světě (1. Vancouver, 2. Lille).

Důležité stanice:

Cena jízdenek

Opravdovou výhodou metra v Kuala Lumpur je její cena a rychlost. U každé stanice naleznete několik automatů v malajštině a angličtině. Po výběru linky (Kelana Jaya) si vyberete cílovou destinaci a zobrazí se vám cena. Kupujete si tak lístek vždy na konkrétní cestu.

Ceny se pohybují od 1 ringitu do 1.50 na nejčastějších úsecích, čili od 6 do 9 Kč. Mějte vždy drobné po ruce (1 a 5 RM bankovky).

Po zaplacení vám vypadne plastový žetonek, který u vchodu přiložíte k čtečce a u východu jej odevzdáte do stejného turniketu, díky čemuž vám bude umožněn průchod.

Cena jízdenky do Batu Caves

Jízdenky z KL Sentral do Batu Caves zakoupíte za 2 ringity, vlak poté staví přímo u schodiště, jeskyní a zlaté sochy hinduistického boha.

Vlak z letiště

Na letišti Kuala Lumpur KLIA následujte ukazatele směr ikonky vlaku. Nově od roku 2014 je možné vlaky jet jak z klasického, tak i o pár kilometrů vzdálenějšího lowcostového terminálu.

Jízdenky na lince KLIA Ekspres zakoupíte za 35 ringitů (210 Kč) a na KLIA Transit za 33 ringitů. Doporučuji se však vyhnout pomalejší a o 12 Kč levnější variantě a přímo zvolit expresní vlaky, které zastavují rovnou na stanici KL Sentral. Cesta trvá 30 minut a vlaky vyjíždí až každých 15 minut.

Po příjezdu na KL Sentral opustíte stanici a napříč vestibulem stanice se přesunete buďto ke stanovišti taxi nebo dál na další linky metra.

Více o struktuře MHD v Kuala Lumpur naleznete např. na wikipedii, případně další mapu na johomaps.


Metro » Asie » Malajsie » Kuala Lumpur
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *