🚇 Kyjev – metro, doprava a jízdenky

Metro » Evropa » Ukrajina » Kyjev

Kyjev je se svými téměř 3 miliony obyvateli největším, nejdůležitějším a zároveň hlavním městem Ukrajiny. Kyjev je nazýván „matkou ruských měst“, a to pro svoji starobylost. Pyšní se pamětihodnostmi, jako jsou Chrám sv. Žofie (Sofie), Chrám sv. Ondřeje, Kyjevskopečerská lávra nebo Chrám sv. Michala. Turisté zde také obdivují Zlatou bránu a obří komunistickou sochu Matka Vlast.

Linky metraCeny jízdenkyDoprava na letiště • Mapa metra Kyjev

Páteří kyjevské městské veřejné dopravy je od roku 1960 metro (3. systém podzemní dráhy v býv. Sovětském svazu). Kyjevské metro je celý den velmi vytížené a také je umístěno velmi hluboko pod zemí. Pozor! Přestupní stanice mají na příslušných dvou dotčených trasách jiný název. Před pár lety zde byly všechny informační tabule vybaveny i anglickým překladem, což orientaci v kyjevském metru turistům velmi usnadnilo.

Linky metra

Každá linka má svůj název, barvu a nově pro přehlednost i své číslo

Cena jízdenky

Do stanice se vchází pomocí turniketů. Do turniketu je potřeba vhodit žeton. Žetony jsou jednorázové, turniket vám je nevrátí. Doba strávená v přepravním prostoru metra pak není nikterak omezena, včetně přestupů mezi jednotlivými linkami. Žetony platí pouze na metro, v povrchové dopravě platí jízdenky jiné. Žádná denní jízdenka neexistuje.

Kde jízdenku zakoupit

Jízdenky zakoupíte v každé stanici metra, a to u přehledně označených pokladen nebo v automatech. Starší automaty jsou oranžové a je na nich napsaná hodnota bankovky, kterou když do automatu vhodíte, tak vám vypadne příslušný počet žetonů. Tyto automaty jsou ve většině případech pro bankovky v hodnotě 2 UAH (vypadne 1 žeton) a 10 UAH – vypadne 5 žetonů. Novější automaty jsou stříbrné, ty přijímají i 20 UAH bankovky, je zde možnost si navolit počet žetonů, který potřebujete, zbytek peněz vám tento nový automat vrátí.

Ostatní doprava

Ve městě je funkční síť trolejbusů a autobusů, na okraji města také mikrobusů. Doba jízdy je ale špatně předvídatelná, protože zejména centrum města trpí celodenními dopravními zácpami. V Kyjevě jezdí také tramvaje, ale v centru města byla většina tramvajových tratí již zrušena. Jízdenky na tramvaj, trolejbus a autobus je možno koupit přímo ve vozidle, a to u průvodčí(ho) nebo, je-li vůz bez průvodčího, u řidiče(ky). Na některých zastávkách jsou i stánky s jízdenkami, kde je možno si zakoupit jízdenku předem. Tu vám pak označí průvodčí či si ji označíte sami v archaickém označovači u okna naproti dveřím. Cena jízdenky činí 1,50 UAH. Tramvajové linky 1-5 jsou tzv. rychlo-tramvajové, možno se zde setkat i s turnikety před vstupem na nástupiště.

Železnice je využívána hlavně pro příměstskou dopravu a pro dopravu z odlehlejších částí Kyjeva do centra města. Jízdenky se kupují u příměstských kas (nikoliv dálkových) na příslušném nádraží. Platí zde tarif Ukrajinských železnic. Poměrně nově je v Kyjevě zřízena okružní městská železniční linka, pro turisty má využití pro dopravu z a na letiště Žuljany.

Pozemní lanová dráha je spíše turistickou atrakcí. Vede od stanice metra Poštova plošča nahoru ke klášterní kapli sv. Michaela. Cena jedné jízdy činí 1,50 UAH.

Soukromé mikrobusy, tzv. „maršrutky“ jezdí zejména na okraji města. Cena je vyšší, než za ostatní povrchovou dopravu, záleží na dopravci.

Doprava na letiště

Letiště Boryspil (či Borispol) leží ve stejnojmenném městečku jihovýchodně od Kyjeva. Spojení s Kyjevem (hlavním vlakovým nádražím) zajišťuje několik autobusových společností. Cena se pohybuje okolo 25 UAH.

Letiště Žuljany se nachází v západním Kyjevě. Cca 500 metrů od odletové haly se nachází železniční stanice Kyjev – Volynskyj. Jezdí tudy městská okružní železniční linka („Kyjivska miska električka“). Od stanice metra Dorohožiči (linka 3) sem jezdí trolejbusová linka 22 a od stanice metra Vasylkivska (linka 2) autobusová linka 78.

Odkazy

Oficiální stránky Kijevského metrahttp://www.metro.kiev.ua/

Oficiální stránky povrchové dopravy Kyjivpastrans – https://kpt.kiev.ua/

Mapa metra Kyjev (ke stažení)

Mapa metra Kyjev (klikni pro zvětšení)
Mapa metra Kyjev (klikni pro zvětšení)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

  • Petr 11.7.2019, 10:43

    Dobrý den, ceny rozhodně neodpovídají aktuálním cenám jedna jízda na povrchové dopravě i metra stojí 8 UAH.

  • Mike 19.8.2019, 13:33

    I tak je to za hubičku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *