🚇 Lisabon – metro, doprava a jízdenky

Jaká je mapa metra v portugalském Lisabonu? Ceny, jízdenky i další informace o MHD najdete v tomto článku. Lisabon je největším a zároveň hlavním městem Portugalska. Samotné město má jen okolo 550 tisíci obyvateli, s aglomerací se však dostaneme až na 3 miliony.

Kolik za nejlevnější ubytování v Lisabonu? →

Jedná se o nejzápadnější hlavní město na evropském kontinentě. Mezi nejvýznamnější turistická lákadla tohoto města patří Katedrála Sé, Kláštěr v Belému, Belémská věž a v neposlední řadě také místní historické tramvaje, jezdící zdejšími krkolomnými uličkami.

Páteř místní veřejné dopravy tvoří 4 linky metra. Matoucí pro turisty může být, že se v lisabonském metru jezdí vlevo.

Linky metra

Každá linka lisabonského metra je označena barvou. Název linky je v překladu z portugalštiny právě barva, která lince přísluší.

Linha Azul – modrá – konečné stanice: Amadora Este Santa Apolónia

Linha Verde – zelenáTelheirasCais do Sodré

Linha Amarela – žlutáOdivelas Rato

Linha Vermelha – červenáAeroportoSão Sebastião

Cena jízdenky

Samotný Lisabon je tarifní zóna L. Pár stanic metra zasahuje do další zóny – zóny 1. Do metra se vchází pomocí turniketů. Před vstupem do metra je tedy třeba opatřit si jízdenku – papírovou čipovou kartičku.

Druhy jízdenek

Pozor! Máte-li na kartě nahranou nějakou jízdenku, lze pak na ni nahrávat pouze tento typ jízdenky. Pokud jste si koupili např. kartu s jednorázovou jízdenkou a chcete si zakoupit celodenní jízdenku, musíte si koupit kartu novou.

Kde jízdenku zakoupit

V automatu u každého vstupu do stanice metra. Ve většině stanic metra je také pokladna. Jízdenky prodává i velké množství trafik a jiných obchodů, ty jsou označeny znakem místního dopravního podniku. Jednorázovou jízdenku lze zakoupit také v tramvaji či autobuse, stojí však 2,85 EUR, čili více než dvojnásobek.

Další městská doprava

Po Lisabonu se dá také cestovat tramvajemi, autobusy a lanovkami. Tramvajová síť čítá 5 linek. Na 4 z nich (12, 18, 25 a 28) jezdí staré dvounápravové vozy, které se již staly pro Lisabon typickými. Pro turisty je nejzajímavější tramvajová linka 28. Jedinou moderní tramvajovou linkou je linka 15. Tu mohou turisté využít např. při cestě do čtvrti Belém. V centru Lisabonu jsou 3 staré pozemní lanovky, které se také dají považovat za turistické atrakce. Dále je zde ještě jedna zajímavost – Výtah Santa Justa z roku 1902. Na všechny výše zmíněné dopravní prostředky platí denní jízdenka, či jednorázová jízdenka nabitá na kartě. Budete-li si chtít zakoupit jízdenku až v dopravním prostředku, zaplatíte minimálně dvojnásobek.

Dál do lisabonské aglomerace se dá dostat pomocí příměstských vlaků a také trajektů. Pro oba tyto typy dopravy se dá použít stejná čipová karta, ale ceny jízdného závisí na vzdálenosti, kterou hodláte urazit. Denní jízdenka pro vlaky a trajekty neplatí!

Doprava na letiště

Lisabonské mezinárodní letiště Lisabon Porleta se nachází poměrně blízko centra města. Od roku 2012 je spojeno s centrem Lisabonu metrem (červená linka). Stanice metra „Aeroporto“ se, stejně jako většina stanic, nachází v zóně L. Pro cestu na letiště tedy stačí obyčejná jednorázová jízdenka. Letiště má 2 terminály, metro jezdí k 1. terminálu, na 2. terminál se dostanete z 1. terminálu letištním autobusem, který mezi terminály pendluje a je zdarma.

Odkazy

Lisabonské metro – https://www.metrolisboa.pt/

Portugalské železnice (včetně příměstských linek v lisabonské aglomeraci) – https://www.cp.pt/passageiros/en

Mapa metra Lisabon (pro zvětšení klikni)
Mapa metra Lisabon (pro zvětšení klikni)
Metro » Evropa » Portugalsko » Lisabon
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Kotynek 28.5.2019, 22:18

  Dobrý večer, mám dotaz, zda lze použit jednorázovou jízdenku pro cestu s přestupem třeba z červení linky metra na modrou, nebo při přestupu musím koupit novou jízdenku. Děkuji za odpověď.

 • Petra 25.7.2019, 14:43

  Ano. Lze.

 • Štefan 2.8.2019, 0:15

  Dobrý deň,
  priletím do Lisabonu večer okolo 23:00. Do kedy funguje metro?
  Štefan

 • Tadeáš 29.10.2019, 10:29

  Dobrý den, přílet i odlet z Lisabonu máme na terminál 1, znamená to, že když metro jezdí k terminálu 1, nebudeme muset přejíždět pendlbusem po letišti na terminál 2? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *