🚇 Metro Londýn – metro, doprava, jízdenky

Jaká je cena za metro v Londýně? Mapa v PDF a ke stažení & jaká je cena za Oyster Card – nejen tyto informace najdete níže v článku. Trasy, zóny a linky londýnského metra detailně. Patří k nejdůležitějším a nejnavštěvovanějším městům na světě. Londýnské metro (London Underground či The Tube) je nejstarší podzemní dráhou na světě – 1. úsek otevřen již v roce 1863 s parním provozem. 

Nejlevnější ubytování v centru Londýna blízko MHD ZDE →

Linky metraCena jízdenekMHD • Mapa metra

Dnes má tento systém 11 linek. Síť linek metra je v centru velmi hustá a tímto dopravním prostředkem se dostanete k většině památek a jiných významných míst. Metro je nejpřehlednějším a nejjednodušším způsobem dopravy v Londýně.

Linky metra

Každá linka londýnského metra má svůj název a svoji barvu:

Cena jízdenky

Londýn je rozdělen na 9 tarifních zón. Platí se za každou zónu, ve které se během přepravy vyskytnete. Do metra se vstupuje pomocí turniketů. Jakmile s jednorázovou jízdenkou opustíte přepravní prostor, tato jízdenka se stane neplatnou. Při delším pobytu v tomto městě se vyplatí si zřídit kartu Oyster, která stojí 3 GBP, ale každá cesta s ní, zvláště v centru, je levnější. S Oyster Card také nikdy neplatíte během dne víc, než je cena denní jízdenky v příslušných pásmech.

Druhy jízdenek (zóny – cena za papírovou jízdenku – cena při použití Oyster Card)

Jednorázový lístek do/ze zóny 1
  Mimo špičku Ve špičce Hotovost
Zóna 1 £2.50 £2.50 £6.30
Zóna 1–2 £2.60 £3.20 £6.30
Zóna 1–3 £2.90 £3.60 £6.30
Zóna 1–4 £3.10 £4.30 £6.30
Zóna 1–5 £3.40 £5.00 £6.30
Zóna 1–6 £3.50 £5.50 £6.30

*Cena za cestování ve špičce = znamená používání metra od pondělí do pátku mezi 6:30 až 9:30 ráno NEBO 16:00 až 19:00 odpoledne

Denní jízdenka pro zóny 1-2 stojí 10,00 GBP a pro zóny 1-3 13,00 GBP.

Kde jízdenku zakoupit?

V automatu u každého vstupu do stanice metra. Oyster Card možno zakoupit na vybraných stanicích, např. ve stanici Victoria. Nabíjet Oyster Card lze v každém automatu. Další možností je používat svou platební kartu. Tou můžete platit jako nabíjecí kartou stejně jako Oyster Card. Prostě při vstupu do prostoru metra nebo autobusu pípnete svou bezkontaktní kartu a při nástupu taktéž = vypočte se částka, která se Vám následně strhne z účtu.

MHD v Londýně

Metro je doplněno rychlejší městskou železnicí. Některé trasy jsou zahrnuty v systému London Overground, na všech železnicích uvnitř města platí stejné jízdenky jako na metro. Západně od centra města se nachází zajímavý automatický (bez řidiče) systém lehké železnice Docklands Light Railway (DLR), tu mohou turisté využít např. pro cestu ke Greenwichské hvězdárně. Na jihu Londýna lze také využít 3 tramvajové linky.

Přestup mezi tramvají a metrem je však pouze ve stanici Wimbledon. Na DLR i tramvajích platí stejné jízdenky jako na mtero. Londýn je také proslulý dvoupatrovými autobusy, na ty narazíte úplně všude. Klasické staré autobusy jezdí na některých pořadích linek 15 a 9. Linka 15 je ideální při cestě z Trafalgarského náměstí k Toweru.

Trasy systémů London Overground a Docklands Light Railway jsou vyznačeny na všech mapkách metra, které jsou zdarma k dispozici na každé stanici metra.

Doprava na letiště

Jediné letiště Heatrhrow je obslouženo metrem (jihozápadní větev linky Picadilly). Jsou zde 3 stanice – Heathrow Terminals 1,2,3, Heathrow Terminal 4 a Heathrow Terminal 5. Soupravy metra jezdí buďto přes Heathrow Terminal 4 na Heathrow Terminals 1,2,3 nebo přes Heathrow Terminals 1,2,3 na Heathrow Terminal 5. Rychlejší, avšak dražší, dopravou na toto letiště je vlak Heathrow Express.

Na letiště Luton se nejlépe dostanete městskou železnicí ze stanice St. Pancras nebo autobusem ze stanice Victoria Coach Station. Na letiště Stansted jezdí každých 15 minut vlak Stansted Express ze stanice Liverpool Street a také autobusy ze stanice Stratford a Victoria Coach Station. Poměrně levnější variantou jsou autobusy společnosti Terravision.

Odkazy

Transport for London – www.tfl.gov.uk

Mapa & plánek londýnského metra

Metro Londýn plánek a mapa

Metro Londýn - Mapa v PDF ke stažení
Metro Londýn – Mapa v PDF ke stažení (zóny, linky)
Kolik stojí jízdenky na metro v Londýně?

Cena jízdenky za metro v Londýně se pohybuje kolem £6 za jednu míli a tedy 1,6 km. Čím dále jedete, tím je průměrná cena za míli nižší. Nejsnazší způsob platby za jízdné v londýnském metru je skrze osobní platební kartu (bezkontaktně). U žluté čtečky při vstupu do metra (u turniketu) nebo autobusu jen přiložíte platební kartu a jdete dál. Dále pak pípnete kartu při výstupu z MHD a automaticky se Vám odečte příslušná automaticky vypočítaná částka. Další možností je platba dobíjecí kartou Oyster Card.
 

Jaké linky má londýnské metro a co mapa?

V Londýně má aktuálně metro 11 linek (tras), které se podobně jako v pražském metru dělí podle barev. Mapu londýnského metra si můžete ve velkém formátu a k tisku či ke stažení stáhnout viz výše.

Sending
User Review
5 (3 votes)

Metro » Evropa » Velká Británie » Metro Londýn
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Londýňan 12.1.2024, 12:15

  Londýnské metro má dlouhou historii a dnes byste po metropoli Spojeného království jen těžko cestovali bez jeho využití. Jedná se totiž o nejdůležitější součást zdejší hromadné dopravy.
  Metro v Londýně – historie a současnost
  Londýnské metro neboli London Underground drží jeden celosvětový primát. Jde totiž o nejstarší podzemní dráhu vůbec, když na ni vyrazily první soupravy již v roce 1863! Dnes přitom představuje nejpohodlnější a zároveň nejpřehlednější způsob dopravy v hlavním městě Spojeného království. Stačí si tedy pouze nastudovat mapu metra Londýn, případně si ji stáhnout do mobilního telefonu. Doplňme ještě, že metro v Londýně každý den přepraví přes 4,8 milionů pasažérů.
  Systém londýnského metra
  Systém londýnského metra je dlouhý celkem 402 km a v současné době jej tvoří 11 linek a 270 stanic. Existují přitom dva typy tras – centrum města vedou podzemní dráhy, zatímco mimo něj (vyjma linky Victoria Line) dráhy nadzemní, které příliš nekorespondují s názvem „Underground“. Síť linek metra v Londýně je každopádně především v centru velice spletitý a turisté jej mohou bez problémů využívat k poznávání města, neboť míří k většině památek a dalším zajímavým místům.

  Bakerloo Line vede Londýnem z jihovýchodu na severozápad.
  Central Line protíná město z východu na západ a je nejdelší linkou celého systému (74 km).
  Circle Line je polo-okružní linkou.
  District Line prochází centrem Londýna.
  Hammersmith & City Line vede mezi stanicemi Hammersmith a Barking.
  Jubilee Line protíná město ze severozápadu na jihozápad a jedná se o nejnovější linku (otevřena byla roku 1979).
  Metropolitan Line je naopak nejstarší (1863) a vede z Aldgate (City of London) na západ do Amershamu, ale větví se též do Cheshamu, Uxbridge a Watfordu.
  Northern Line se rozkládá na ose sever–jih a díky větvení patří k nejsložitějším linkám. Zároveň je vůbec nejvytíženější.
  Piccadilly Line prochází městem ve směru severovýchod–západ.
  Victoria Line vede Londýnem od jihozápadu na severovýchod.
  Waterloo & City Line měří pouze 2 km a přes řeku Temži spojuje stanice Waterloo a Bank.

  Jízdné a spojení s další dopravou
  Pro použití metra v Londýně si je pochopitelně možné koupit jednosměrnou jízdenku, při pořízení dotykové karty Oyster Card, která stojí 3 GBP, vás ovšem cesty vyjdou levněji. Kromě toho si lze zakoupit rovněž Travelcard, jež umožňuje používat dvě či více zón metra a další druhy městské hromadné dopravy bez omezení. Co se týče letišť, metro vede pouze k tomu nejvytíženějšímu, tedy k Heathrow, kde se nachází jihozápadní část Piccaddily Line.

 • Jarmila 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den, když jsem si nepípla v autobuse při výstupu platební kartou, co se stane?

  Potom jsem jezdila metrem.

  Děkuji

  • tony 12.1.2024, 12:15

   Dobrý den, nejhorší co se Vám v tomto případě stane, že se Vám odečte z karty jako kdybyste jezdila v MHD celý den (je tam maximální hodnota ač nevím jaká). Sám tu zkušenost nemám, pokud někdo tuší určitě sem prosím napište. Díky

 • Jarka 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den, když budu jezdit metrem se 2ma dětmi, které nemají platební karty,jak to mám udělat? Pořídit jim Oyster card? Jedeme na 5 dní. Díky,Jarka

 • Petr 12.1.2024, 12:15

  Do 11 let dítě neplatí, pak jeden dospělý s kartou projde turniket i s dítětem. Pokud je starší, potřebuje oyster card. Tu zakoupíte ve stanici. Obsluha vám tam zadá slevu na dítě 50%.

 • Monika 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den,

  budu v Londýně 6 dní, přijde mi, že denní limit se metrem vyčerpá velmi rychle a bude tedy účtováno dle denního limitu, jak je to ale u delšího pobytu? Vyúčtují nějak zpětně, že se vyplatí více celotýdenní jízdné nebo si mám rovnou koupit lístek na celý týden? Budu se pohybovat v zónách 1 a 2, ale jeden den chci jet až do studií Warner Brothers a to je přeci jen dál, tam předpokládám, že i k týdennímu lístku bych měla pípnout kartou na terminálu u vstupu. Předem velice děkuji za odpověď.

 • Iveta 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den,prosím lze uplatnit při jízdě metrem slevu na seniora.77let.dekuji

  • tony 12.1.2024, 12:15

   Dobrý den, bohužel pro jízdy metrem zdarma je třeba být občan a žít v Londýně.

 • Katka 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den , vyplatí se mi koupit Oyster card nebo Travelcard ? Budu cestovat v zoně 1-3 , 2 dospělí a 2 děti , věk 9 a 14 let. 9 leté je zdarma, že. Pobyt 5 dní.Děkuji .

 • Frantisek 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den, je mě 70let a poletím na víkend do Londyna, kde navštívím 2 zápasy fotbalové ligy, co si mám koupit abych mohl používat metro a autobus abych nemusel shánět pořád jízdenky ( patek- nedele). Dekuji

 • Marcela 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den, platila jsem bezkontaktní kartou v Londýně v metru už 30.9. Kartou jsem i odpípla na konci cesty cca 30 minut jízdy. Dosud (4.10.) Se mi nic nestrhlo, ani nemám částku rezervovanou ke stržení. Je to normální? Kolik mi mohou max. Strhnout? Dekuji

  • tony 12.1.2024, 12:15

   Dobrý den, strhnout by měli patřičnou částku, už se Vám to strhlo? Dejte prosím vědět jak to dopadlo. Děkuji a s pozdravem.

 • Mgr.Hana Rumpíková 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den,jedeme primárně do Warner Bros studia 4 dospělí a 29 dětí 7-17 let.Metro použijeme 4x a bus 1x.Jak, co nejúsporněji pořídit jízdenky?
  Děkuji.

 • Alena Sikorová 14.1.2024, 23:05

  Jedeme jen na dvě noci do Londýna jakou RSP.na kolik dní si koupit karty na metro děkuji Sikorová

  • tony 15.1.2024, 14:14

   Pěkný den. Osobně bych zvolil Oyster Card a placení Pay as you Go a naplánoval si kombinaci krátkých přesunů metrem + chůze po centru Londýna. Dost ale závisí na stylu vaší návštěvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *