🚇 Londýn – metro, doprava a jízdenky

Metro » Evropa » Velká Británie » Londýn
Metro Londýn

Londýn je hlavním městem Spojeného království a žije zde okolo 8 milionů lidí. Patří k nejdůležitějším a nejnavštěvovanějším městům na světě. Londýnské metro (London Underground či The Tube) je nejstarší podzemní dráhou na světě – 1. úsek otevřen již v roce 1863 s parním provozem. Dnes má tento systém 11 linek. Síť linek metra je v centru velmi hustá a tímto dopravním prostředkem se dostanete k většině památek a jiných významných míst. Metro je nejpřehlednějším a nejjednodušším způsobem dopravy v Londýně.

Linky metra

Každá linka londýnského metra má svůj název a svoji barvu:

Cena jízdenky

Londýn je rozdělen na 9 tarifních zón. Platí se za každou zónu, ve které se během přepravy vyskytnete. Do metra se vstupuje pomocí turniketů. Jakmile s jednorázovou jízdenkou opustíte přepravní prostor, tato jízdenka se stane neplatnou. Při delším pobytu v tomto městě se vyplatí si zřídit kartu Oyster, která stojí 3 GBP, ale každá cesta s ní, zvláště v centru, je levnější. S Oyster Card také nikdy neplatíte během dne víc, než je cena denní jízdenky v příslušných pásmech.

Druhy jízdenek (zóny – cena za papírovou jízdenku – cena při použití Oyster Card)

1          4,50 GBP        2,10 GBP

1-2       4,50 GBP        2,80 GBP

1-3       4,50 GBP        3,20 GBP

1-4       5,50 GBP        3,80 GBP

2-3       4,50 GBP        1,60 GBP

Denní jízdenka pro zóny 1-2 stojí 8,00 GBP a pro zóny 1-3 11,00 GBP.

Kompletní ceník zde:

http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

1 GBP = cca 30 CZK

Kde jízdenku zakoupit

V automatu u každého vstupu do stanice metra. Oyster Card možno zakoupit na vybraných stanicích, např. ve stanici Victoria. Nabíjet Oyster Card lze v každém automatu.

Další městská doprava

Metro je doplněno rychlejší městskou železnicí. Některé trasy jsou zahrnuty v systému London Overground, na všech železnicích uvnitř města platí stejné jízdenky jako na metro. Západně od centra města se nachází zajímavý automatický (bez řidiče) systém lehké železnice Docklands Light Railway (DLR), tu mohou turisté využít např. pro cestu ke Greenwichské hvězdárně. Na jihu Londýna lze také využít 3 tramvajové linky. Přestup mezi tramvají a metrem je však pouze ve stanici Wimbledon. Na DLR i tramvajích platí stejné jízdenky jako na mtero. Londýn je také proslulý dvoupatrovými autobusy, na ty narazíte úplně všude. Klasické staré autobusy jezdí na některých pořadích linek 15 a 9. Linka 15 je ideální při cestě z Trafalgarského náměstí k Toweru.

Trasy systémů London Overground a Docklands Light Railway jsou vyznačeny na všech mapkách metra, které jsou zdarma k dispozici na každé stanici metra.

Doprava na letiště

Jediné letiště Heatrhrow je obslouženo metrem (jihozápadní větev linky Picadilly). Jsou zde 3 stanice – Heathrow Terminals 1,2,3, Heathrow Terminal 4 a Heathrow Terminal 5. Soupravy metra jezdí buďto přes Heathrow Terminal 4 na Heathrow Terminals 1,2,3 nebo přes Heathrow Terminals 1,2,3 na Heathrow Terminal 5. Rychlejší, avšak dražší, dopravou na toto letiště je vlak Heathrow Express.

Na letiště Luton se nejlépe dostanete městskou železnicí ze stanice St. Pancras nebo autobusem ze stanice Victoria Coach Station. Na letiště Stansted jezdí každých 15 minut vlak Stansted Express ze stanice Liverpool Street a také autobusy ze stanice Stratford a Victoria Coach Station. Poměrně levnější variantou jsou autobusy společnosti Terravision.

Odkazy

Transport for London – www.tfl.gov.uk

Londýn
4.4 hlasů: 40
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *