🚇 Londýn – metro, doprava a jízdenky

Londýn je hlavním městem Spojeného království a žije zde okolo 8 milionů lidí. Patří k nejdůležitějším a nejnavštěvovanějším městům na světě. Londýnské metro (London Underground či The Tube) je nejstarší podzemní dráhou na světě – 1. úsek otevřen již v roce 1863 s parním provozem. Dnes má tento systém 11 linek. Síť linek metra je v centru velmi hustá a tímto dopravním prostředkem se dostanete k většině památek a jiných významných míst. Metro je nejpřehlednějším a nejjednodušším způsobem dopravy v Londýně.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Londýně? →

Linky metra

Každá linka londýnského metra má svůj název a svoji barvu:

Cena jízdenky

Londýn je rozdělen na 9 tarifních zón. Platí se za každou zónu, ve které se během přepravy vyskytnete. Do metra se vstupuje pomocí turniketů. Jakmile s jednorázovou jízdenkou opustíte přepravní prostor, tato jízdenka se stane neplatnou. Při delším pobytu v tomto městě se vyplatí si zřídit kartu Oyster, která stojí 3 GBP, ale každá cesta s ní, zvláště v centru, je levnější. S Oyster Card také nikdy neplatíte během dne víc, než je cena denní jízdenky v příslušných pásmech.

Druhy jízdenek (zóny – cena za papírovou jízdenku – cena při použití Oyster Card)

1          4,50 GBP        2,10 GBP

1-2       4,50 GBP        2,80 GBP

1-3       4,50 GBP        3,20 GBP

1-4       5,50 GBP        3,80 GBP

2-3       4,50 GBP        1,60 GBP

Denní jízdenka pro zóny 1-2 stojí 8,00 GBP a pro zóny 1-3 11,00 GBP.

Kompletní ceník zde:

https://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

1 GBP = cca 30 CZK

Kde jízdenku zakoupit

V automatu u každého vstupu do stanice metra. Oyster Card možno zakoupit na vybraných stanicích, např. ve stanici Victoria. Nabíjet Oyster Card lze v každém automatu.

Další městská doprava

Metro je doplněno rychlejší městskou železnicí. Některé trasy jsou zahrnuty v systému London Overground, na všech železnicích uvnitř města platí stejné jízdenky jako na metro. Západně od centra města se nachází zajímavý automatický (bez řidiče) systém lehké železnice Docklands Light Railway (DLR), tu mohou turisté využít např. pro cestu ke Greenwichské hvězdárně. Na jihu Londýna lze také využít 3 tramvajové linky.

Přestup mezi tramvají a metrem je však pouze ve stanici Wimbledon. Na DLR i tramvajích platí stejné jízdenky jako na mtero. Londýn je také proslulý dvoupatrovými autobusy, na ty narazíte úplně všude. Klasické staré autobusy jezdí na některých pořadích linek 15 a 9. Linka 15 je ideální při cestě z Trafalgarského náměstí k Toweru.

Trasy systémů London Overground a Docklands Light Railway jsou vyznačeny na všech mapkách metra, které jsou zdarma k dispozici na každé stanici metra.

Doprava na letiště

Jediné letiště Heatrhrow je obslouženo metrem (jihozápadní větev linky Picadilly). Jsou zde 3 stanice – Heathrow Terminals 1,2,3, Heathrow Terminal 4 a Heathrow Terminal 5. Soupravy metra jezdí buďto přes Heathrow Terminal 4 na Heathrow Terminals 1,2,3 nebo přes Heathrow Terminals 1,2,3 na Heathrow Terminal 5. Rychlejší, avšak dražší, dopravou na toto letiště je vlak Heathrow Express.

Na letiště Luton se nejlépe dostanete městskou železnicí ze stanice St. Pancras nebo autobusem ze stanice Victoria Coach Station. Na letiště Stansted jezdí každých 15 minut vlak Stansted Express ze stanice Liverpool Street a také autobusy ze stanice Stratford a Victoria Coach Station. Poměrně levnější variantou jsou autobusy společnosti Terravision.

Odkazy

Transport for London – www.tfl.gov.uk

Mapa & plánek londýnského metra

Metro Londýn plánek a mapa

Sending
User Review
5 (1 vote)

Metro » Evropa » Velká Británie » Londýn
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Londýňan 8.5.2019, 12:25

  Londýnské metro má dlouhou historii a dnes byste po metropoli Spojeného království jen těžko cestovali bez jeho využití. Jedná se totiž o nejdůležitější součást zdejší hromadné dopravy.
  Metro v Londýně – historie a současnost
  Londýnské metro neboli London Underground drží jeden celosvětový primát. Jde totiž o nejstarší podzemní dráhu vůbec, když na ni vyrazily první soupravy již v roce 1863! Dnes přitom představuje nejpohodlnější a zároveň nejpřehlednější způsob dopravy v hlavním městě Spojeného království. Stačí si tedy pouze nastudovat mapu metra Londýn, případně si ji stáhnout do mobilního telefonu. Doplňme ještě, že metro v Londýně každý den přepraví přes 4,8 milionů pasažérů.
  Systém londýnského metra
  Systém londýnského metra je dlouhý celkem 402 km a v současné době jej tvoří 11 linek a 270 stanic. Existují přitom dva typy tras – centrum města vedou podzemní dráhy, zatímco mimo něj (vyjma linky Victoria Line) dráhy nadzemní, které příliš nekorespondují s názvem „Underground“. Síť linek metra v Londýně je každopádně především v centru velice spletitý a turisté jej mohou bez problémů využívat k poznávání města, neboť míří k většině památek a dalším zajímavým místům.

  Bakerloo Line vede Londýnem z jihovýchodu na severozápad.
  Central Line protíná město z východu na západ a je nejdelší linkou celého systému (74 km).
  Circle Line je polo-okružní linkou.
  District Line prochází centrem Londýna.
  Hammersmith & City Line vede mezi stanicemi Hammersmith a Barking.
  Jubilee Line protíná město ze severozápadu na jihozápad a jedná se o nejnovější linku (otevřena byla roku 1979).
  Metropolitan Line je naopak nejstarší (1863) a vede z Aldgate (City of London) na západ do Amershamu, ale větví se též do Cheshamu, Uxbridge a Watfordu.
  Northern Line se rozkládá na ose sever–jih a díky větvení patří k nejsložitějším linkám. Zároveň je vůbec nejvytíženější.
  Piccadilly Line prochází městem ve směru severovýchod–západ.
  Victoria Line vede Londýnem od jihozápadu na severovýchod.
  Waterloo & City Line měří pouze 2 km a přes řeku Temži spojuje stanice Waterloo a Bank.

  Jízdné a spojení s další dopravou
  Pro použití metra v Londýně si je pochopitelně možné koupit jednosměrnou jízdenku, při pořízení dotykové karty Oyster Card, která stojí 3 GBP, vás ovšem cesty vyjdou levněji. Kromě toho si lze zakoupit rovněž Travelcard, jež umožňuje používat dvě či více zón metra a další druhy městské hromadné dopravy bez omezení. Co se týče letišť, metro vede pouze k tomu nejvytíženějšímu, tedy k Heathrow, kde se nachází jihozápadní část Piccaddily Line.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *