🚇 Milán – metro, doprava a jízdenky

Miláno, známé také jako Milán, je hlavním městem Lombardie na severu Itálie. Město samotné má okolo 1,3 milionu obyvatel, s aglomerací se tato hodnota vyšplhá až na 4 miliony. Jedná se o významné město bank, obchodu a také módy. Mezi nejzajímavější turistická lákadla patří místní obrovský Dóm a divadlo La Scala. Za zmínku také stojí da Vinciho freska Poslední večeře umístěná v kostele Santa Maria delle Grazie.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Milánu? →

Druhy jízdenekDalší městská dopravaDoprava na letiště • Mapa metra

V tomto městě se nachází největší síť metra v Itálii. V současné době zde fungují 4 linky a jedna je ve výstavbě. Metro kromě samotného Milána obsluhuje i okolní aglomeraci.

Linky metra

Linky milánského metra jsou označeny číslicemi a každá má také svoji barvu:

Cena jízdenky

Celé město Miláno (bez okolní aglomerace) je jedna tarifní zóna. Existují zde jednorázové, vícerázové i denní jízdenky. Do metra se vstupuje pomocí turniketů. Pozor, některé stanice metra jsou za městem, proto při cestě do nich musíte mít koupenou příměstskou jízdenku.

Druhy jízdenek

Jízdenky pro cesty po městě (nikoliv do aglomerace za město):

Kompletní ceník včetně příměstských jízdenek zde: http://www.atm-mi.it/en/ViaggiaConNoi/Biglietti/Pages/Tipologie.aspx

Kde jízdenku zakoupit

V automatu u každého vstupu do stanice metra. Dále ve 2200 prodejních místech označených znakem místního dopravního podniku ATM. Jedná se o trafiky, bary a stánky.

Další městská doprava

Metro není zdaleka jediným dopravním prostředkem městské hromadné dopravy v Miláně. Pro příměstskou, ale i městskou dopravu je zde používáno několik linek vlaků Passante. Dále je zde rozsáhlá síť tramvají, autobusů a také trolejbusů. Na některých tramvajových linkách (1, 5, 33) jezdí historické tramvaje z konce 20. let minulého století, které jsou zároveň oblíbenou turistickou atrakcí. Na všech zmíněných druzích dopravy platí výše uvedené jízdenky. Zajímavostí je peoplemover (automatický vláček na pneumatikách), který jezdí od stanice metra Cascina Gobba (linka M2) k nemocnici San Raffaele. Zde však platí jiné jízdenky, které se dají zakoupit v automatech v příslušných stanicích.

Doprava na letiště

Miláno je obslouženo 3 mezinárodními letišti:

Malpensa – Pro cestu z/na toto letiště lze kromě taxislužby využít vlak a autobus. Vlaky (Malpensa Express) na toto letiště odjíždějí z nádraží Milano Centrale a Milano Cadorna (každých 30 minut). Cena jednosměrné jízdenky je 11 EUR. Autobusy odjíždějí od nádraží Milano Centrale každých 20 minut. Cena jízdenky činí 7,50 EUR. Cesta vlakem trvá okolo 30 minut, jízda autobusem kvůli všudypřítomným dopravním zácpám okolo hodiny.

Pro jízdu na terminál 2 je třeba využít další autobus, který je zdarma a jezdí po 7 minutách. Jízda mezi terminály trvá okolo 30 minut.

Bergamo – Nejoblíbenější a zároveň nejlevnější možností, jak se dostat na toto letiště, je autobus společnosti Terravision. Autobusy odjíždějí od nádraží Milano Centrale každých 20 – 30 minut. Cesta trvá okolo jedné hodiny a nejlevnější jízdenku lze sehnat za 5 EUR.

Linate – toto letiště je nejblíže centra Milána. I proto je využíváno hlavně dražšími aerolinkami. V současné době se zde staví linka metra M4, která toto letiště s centrem města v budoucnu propojí. Rychlý autobus spojující toto letiště s centrálním vlakovým nádražím jezdí každých 30 minut. Jednosměrná jízdenka stojí 5 EUR. Obyčejný městský autobus (linka 73), který toto letiště spojuje se stanicí metra San Babila, jezdí každých 10 minut a jednosměrná jízdenka stojí 2 EUR.

Odkazy

Místní dopravní podnik ATM – http://www.atm-mi.it/en/Pages/default.aspx

Mapa metra v Miláně (+ plánek ke stažení)

Metro mapa Milán (klikni pro velkou verzi)
Metro mapa Milán (klikni pro velkou verzi)
Metro » Evropa » Itálie » Milán
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

  • Změna 5.2.2020, 23:31

    Dvoudenní jízdenka již není k dispozici, namísto ní je třídenní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *