🚇 Moskva – metro, doprava, jízdenky

Moskva je největším, nejdůležitějším a zároveň hlavním městem Ruské federace. Jedná se o největší město v Evropě –  žije zde přes 11 milionů obyvatel. Moskva je politickým, hospodářským a kulturním centrem země. Turisté zde obdivují zejména Kreml a Rudé náměstí – obě tato místa jsou světovým kulturním dědictvím UNESCO.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Moskvě? →

Moskevské metro je nejvytíženějším metrem na světě – přepraví 8-9 milionu cestujících během pracovního dne. V současné době se síť metra skládá z 11 klasických a jedné lehkodrážní linky. Orientovat se v moskevském metru není dnes již nic těžkého. Mnoho nápisů je i anglicky. Matoucí je ale fakt, že u přestupních stanic se stanice na každé ze stýkajících se linek jmenují (až na pár výjimek) jinak.

Linky metra

Každá linka má svůj název, barvu a pro přehlednost relativně nově i své číslo:

Cena jízdenky

Do stanice se vchází pomocí turniketů. Na pravé straně turniketu je potřeba k označenému místu přiložit jízdenku (v každé jízdence je čip). Čas strávený v přepravním prostoru metra je pak neomezen. Lze koupit jízdenky buď na jednu jízdu, nebo na několik jízd. Na čím více jízd jízdenka je, tím je s ní jedna jízda levnější. Jízdenky jsou všechny vizuálně stejné. Zbývající počet jízd na jízdence zjistíte přiložením k tomu určenému přístroji. Moderní turnikety vám tuto informaci ukážou při každém vstupu, staré nikoliv.

Druhy jízdenek

Jízdenky na 1 a 2 jízdy je nutno využít do 5 dní po zakoupení. Ostatní jízdenky do 90 dnů od zakoupení.

Tyto jízdenky platí pouze na metro. Pro použijí povrchové dopravy je nutno koupit jízdenky jiné.

1 RUR = ruský rubl = cca 0,6 CZK

Kde jízdenku zakoupit

Jízdenky zakoupíte v každé stanici metra, a to u přehledně označených pokladen.

Ostatní doprava

Ve městě je velmi funkční síť trolejbusů a autobusů, na okraji města také mikrobusů. Doba jízdy je ale špatně předvídatelná, protože zejména centrum města trpí celodenními dopravními zácpami. V Moskvě jezdí také tramvaje, ale v centru města byla většina tramvajových tratí již do roku 1991 zrušena. Jízdenky na tramvaj, trolejbus a autobus jsou shodné. Lze je zakoupit předem v k tomu určených stáncích a některých trafikách, nebo s přirážkou u řidiče.

Do vozidel se nastupuje předními dveřmi, u kterých je umístěn turniket. V mikrobusech (tzv. „maršrutách“) se platí řidiči. Železnice je využívána hlavně pro příměstskou dopravu a pro dopravu z odlehlejších částí Moskvy do centra města. Jízdenky se kupují u příměstských kas (nikoliv dálkových) na příslušném nádraží. Platí zde tarif Ruských železnic.

Doprava na letiště

Letiště Šeremeťjevo je dostupné železnicí ze Savjolovského nádraží (stanice metra linky 9 Savjolovskaja). Na letiště Domodědovo také jezdí vlak, a to ze Paveleckého nádraží (stanice metra linek 2 a 5 Paveleckaja).

Architektura stanic

Moskevské metro je známo svojí přezdobeností a honosností. Některé stanice připomínají spíše paláce. Proto je moskevské metro zároveň zajímavou pamětihodností. Nejzajímavějšími stanicemi jsou Ploščaď Revoluciji (linka 3), Kijevskaja (linka 5), Majakovskaja (linka 2) a Arbatskaja (linka 3).

Odkazy

Mapa moskevského metra

Mapa metra Moskva (klikni pro zvětšení)
Mapa metra Moskva (klikni pro zvětšení)
Sending
User Review
5 (2 votes)

Metro » Evropa » Rusko » Moskva
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *