🚇 New York – metro, doprava, jízdenky

New York – město, které nikdy nespí. Asi každému se při vyslovení Spojených států amerických vybaví město New York. Není se čemu divit, toto kosmopolitní město uchvátí každého – ať již rádi obdivujete architekturu, máte sklon ke gurmánství či jen uvažujete nad nákupy v New Yorku. Toto město se nachází ve stejnojmenném státě. Doprava v centru Manhattanu i v okolí je zabezpečována zejména podzemní dopravou. Metro v New Yorku vám bude dělat společnost každý den, pojďme si proto o něm něco říci.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v New Yorku? →

Metro v New YorkuCeny jízdenekDoprava na letiště • Plánek metra

Hromadnou dopravu v New Yorku provozuje státní dopravce MTA – Metropolitan Transportation Authority. Newyorské metro patří k jedním z nejkomplexnějších po celém světě – snadno jej můžeme přirovnat k metru v Tokiu, Londýně či Paříži. Stejně tak jako v těchto městech, i zde jezdí metro 24 hodin denně.

Metro v New Yorku

Metro v New Yorku má celkem na 25 různých linek metra. Všechny z nich se kříží na Manhattanu – kde se taktéž jednotlivé trasy metra spojují a tím zesilují dopravu v hlavním centru města. Newyorské metro má pak 8 hlavních linek, a to:

Orientace v metru je celkem snadná. Pozor si však musíte dávat v nočních hodinách, abyste nenastoupili do expres vlaku či právě abyste se vyhnuli lokální lince, pokud dojíždíte dál od centra.

Ideální je stáhnout si mapu metra New Yorku do vašeho mobilního telefonu – mapu budete mít vždy při ruce a věřte – bude potřeba.

Další veřejná doprava po městě

Součástí městské hromadné dopravy v New Yorku jsou také autobusové linky. Dopravní podnik v New Yorku v posledních letech výrazně zvýšil objem pozemní dopravy. Autobusy jsou však stále minoritní, proto se budete dopravovat především metrem.

Cena – kolik stojí jízdenka na metro

Hledáte-li cenu lístku v newyorském metru, zde je několik variant. Před vstupem do metro budete potřebovat tzv. Metro Card. Tu si zakoupíte v trafice či v samoobslužných automatech v každém vstupu do metra. Karta je zpoplatněna částkou 1$. Následně Metro Card musíte přednabít kreditem, ze kterého se vám budou strhávat částky za využití metra. Jedna jízda stojí v New Yorku 2.75$. Osobně však doporučuji zakoupit více denní jízdenky, jejich ceny jsou následující:

Jízdné v newyorském metru patří k těm dražším, rozhodně je však levnější než taxi v New Yorku. Při krátké návštěvě proto dejte přednost sedmi dennímu pasu.

Kde zakoupit jízdenky?

Jízdenku zakoupíte v každém vstupu do metra, kde naleznete samoobslužné terminály. Obdržíte kartu – Metro Card – z tvrdého papíru, kterou pokaždé projíždíte u vstupu do metra. Ten je tvořen několika obousměrnými turnikety.

Z letiště do centra New Yorku a na Manhattan

Pokud do New Yorku právě přilétáte a míříte na letiště JFK, vydejte se místním AirTrainem na stanici Jamaica Station. Airtrain stojí 5$, lze jej zaplatit z klasické Metro Card karty.

Na Jamaica Station přestoupíte na modrou linku E, odkud dojedete do centra Manhattanu, případně po cestě přestoupíte na další linky newyorského metra.

Odkazy:

Mapa (plánek) metra New York

Mapa metra New York (klikni pro zvětšení)
Mapa metra New York (klikni pro zvětšení)
Sending
User Review
5 (1 vote)

Metro » Amerika » USA » New York
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *