🚇 Oslo – metro, doprava, jízdenky

Oslo – Hlavní město Norska je téměř milionová aglomerace ležící na konci Oslofjord. Páteří městské dopravy je metro, které je doplněno tramvajemi a autobusy. Lákadlem metra v Oslu je linka číslo 1, která vás zaveze z centra na zalesněné svahy nad městem a k legendárnímu skokanskému můstku Holmenkollen. V Norsku se platí norskými korunami (NOK), kurz je cca 1 NOK = 3,3 CZK.

Kolik za nejlevnější ubytování v Kyjevě? →

Kolik za nejlevnější ubytování v Oslu? →

Další veřejná dopravaTarif a jízdnéDoprava na letiště • Mapa metra

Metro

Metro v Oslu tvoří 6 linek, které se propojují v centru města. Ve velké části úseků vede více linek na jedné trati, jedná se o hvězdicovitou síť doplněnou okružními linkou 4/6. Hlavní přestupní stanice je Jernbanetorget u vlakového nádraží (Oslo S), kde je možné přestoupit na všechny tramvajové linky, vlaky a vybrané autobusové linky. 

Další veřejná doprava

6 linek tramvají a autobusy tvoří významnou součást veřejné dopravy. Tramvaje jsou vedeny převážně v bližším okolí centra města, zatímco autobusy převážně zajíždějí do vzdálenějších čtvrtí. Jsou zde dva základní typy autobusových linek – zastávkové a expresní (vedle čísla je E, v provozu jen ve špičce). Součástí je také železnice, která nabízí rychlé spojení do vzdálenějších měst v rámci aglomerace a na letiště. Spojení na ostrovy je zajištěno přívozy a loděmi, některé lodní linky jsou z klimatických důvodů omezeny přes zimu.

Tarif a jízdné

Městská hromadná doprava v Oslu má velmi jednoduchý tarif. Základem jsou

Jednorázová jízdenka platí hodinu (neomezené přestupy), pokud je pro více zón, platí v každé další navíc půl hodiny (například 5 zónový lístek platí 3 hodiny). Jízdenku je možné zakoupit na mnoha místech (stanice, zastávky, automaty, trafiky, přes internet / přes mobilní telefon). V případě nákupu v zóně 1 (centrum Osla) přímo v tramvaji / autobuse / vlaku je účtován extra příplatek.  Základní cena pro jednorázové jízdenky v 1 zóně je 30 NOK, celodenní 80 NOK. Jízdenka platí ve všech dopravních prostředních včetně regionálních vlaků.

Doprava na letiště

Letiště je od města vzdáleno zhruba 50 km od města, nicméně je zde široká nabídka dopravního spojení. Nejrychlejší jsou vysokorychlostní vlaky Flytoget (https://flytoget.no/en/), které urazí cestu za 20 minut, a jede po desíti minutách, ale jednosměrná cesta stojí 170 NOK.

Další možností je regionální vlak (linky L12 a R10), na který se dá koupit jízdenka, jenž platí v systému městské dopravy v Oslu. Pro cestu na letiště je nutné zakoupit lístek až do zóny 4N (90 NOK jednorázový, 180 NOK celodenní). Tyto vlaky jezdí méně často než expres Flytoget, ale jízdní doba je velmi podobná.

Rovněž je také možné využít letištní autobusy s vlastním tarifem, například SAS Flybussen (https://www.flybussen.no/?dir=to) jezdí každých 20 minut, jedna jízda stojí 150 NOK (250 NOK zpáteční) a jízda trvá 50 minut.

Odkazy

Organizátor veřejné dopravy Ruter – podrobné informace o jízdních řádech a tarifu – https://ruter.no/en/

Mapa metra v Oslu

Mapa metra Oslo (klikni pro zvětšení)

Metro » Evropa » Norsko » Oslo
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *