🚇 Varšava – metro, doprava a jízdenky

Varšava je největším a zároveň hlavním městem Polska. Žije zde okolo 1,7 milionu obyvatel. Po započítání aglomerace se toto číslo zvýší až na 3 miliony. Ze starého města, které je na seznamu památek UNESCO, však zbylo velmi málo. Novou dominantou Varšavy je Palác kultury – výšková budova, které je ukázkovým příkladem socialistického realismu. Dalšími zajímavými stavbami jsou Palác na vodě, Varšavská univerzita a Velké divadlo.

Kolik za nejlevnější ubytování ve Varšavě? →

Cena jízdenkyKde jízdenku zakoupitDoprava na letiště • Mapa metra

Varšavské metro bylo otevřeno až v roce 1995. Dodnes je stále v provozu pouze jedna linka, která spojuje sever s jihem města. Druhá, západovýchodní, linka je ve výstavbě. Ve špičkách pracovních dnů je centrální úsek jediné linky silně přetížen.

Linky metra

Linka 1 – modrá – zatím jediná linka varšavského metra – konečné stanice: Kabaty – Młociny

Linka 2 (ve výstavbě) – červená – Wileńska – Rondo Daszyńskiego

Cena jízdenky

Ve Varšavě funguje systém papírových jízdenek, které platí různě dlouhou dobu. Každou jízdenku je potřeba před vstupem do stanice metra (či při vstupu do tramvaje nebo autobusu) označit. Město Varšava je celé tarifní zóna 1, okolo města je tarifní zóna 2. Většina jízdenek platí v obou zónách. Jízdenky jsou platné ve všech druzích dopravy včetně integrovaných vlaků (linky S).

Druhy jízdenek

Jednorázová jízdenka – platí v jednom vozidle (tzn. je nepřestupní), a sice maximálně 120 minut:

Denní jízdenka

Třídenní jízdenka

1 PLN = polský zlotý = 6,2 Kč

Kde jízdenku zakoupit

Zakoupení jízdenky není ve Varšavě žádný problém. Ve stanicích metra a na mnohých zastávkách povrchové dopravy jsou automaty, někde i prodejní okénka. Jízdenky lze také koupit ve většině trafik, na poště a také přímo ve vozidle. Poslední zmíněná možnost je však omezena. Jízdenku možno zakoupit v tramvaji či autobuse u řidiče jen když je vozidlo ještě v zastávce. Má-li vůz zpoždění vyšší než 3 minuty, má řidič právo prodej jízdenky odmítnout.

Další městská doprava

Metro zajišťuje pouze dopravu sever – centrum – jih. Pro ostatní směry je nutnou využít jiný druh dopravního prostředku. (Pří)městská železnice je využívána hlavně pro delší vzdálenosti po městě i mimo něj. Tramvaje a autobusy spolu tvoří síť husté povrchové dopravy, dostat se jimi lze prakticky kamkoliv.

Doprava na letiště

Letiště Frederic Chopin se nachází pouhých 10 kilometrů od centra města. K tomuto letišti vede nově železnice. Jezdí sem linky S2 a S3. Jedná se o nejrychlejší spojení s centrem města. Pro cestu na toto letiště lze také využít městský autobus – linky 175 a 188 během dne a linku N32 během noci.

Podstatně menším letištěm je letiště Modlin. Nachází se 35 kilometrů severně od centra města až za tarifní zónou 2. Do centra Varšavy se odsud dostanete autobusem společnosti ModlinBus. Ceny začínají na 9 PLN.

Odkazy, které se mohou hodit

Oficiální stránky Varšavského metra – https://www.metro.waw.pl/

Oficiální stránky povrchové dopravy – https://www.ztm.waw.pl/

Mapa metra ve Varšavě (+ plánek)

Mapa metra Varšava (klikni pro stažení ve velkém formátu)
Mapa metra Varšava (klikni pro stažení ve velkém formátu)
Metro » Evropa » Polsko » Varšava
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *