🚇 Washington DC – metro, doprava, jízdenky

Washington D.C. je hlavní město USA, sídlo prezidenta a vládních institucí. Má přes šest set tisíc obyvatel, městem protékají řeky Potomac River a Anacostia River. Hlavní páteří městské dopravy je metro, které je doplněno autobusovými linkami.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v USA? →

Metro

Páteřní dopravní systém ve Washingtonu se skládá z 5 linek, které se místy překrývají. Linky jsou barevně označené a vzájemně se protínají hlavně v centru města. Metro spojuje velkou část významných míst včetně vnitrostátního letiště Ronalda Regana vlakových nádraží. Na stanicích na okrajích města jsou vybudovány parkoviště, na metro v každé stanici navazují autobusy. Provoz metra v pracovní dny začíná v 5:00, o víkendech v 7:00. Ukončení provozu je ve 24:00, ale v pátek a sobotu provoz končí ve 3:00 následujícího dne.

Autobusy

Autobusy doplňují metro, jsou v provozu po celý den, některé posilové linky jsou vždy s jednosměrným provozem (ráno do centra, odpoledne z centra). Jízdní řády a plány sítě jsou rozděleny podle jednotlivých oblastí města Washington. Vybrané linky jsou expresní a s příplatkem. Autobusy tvoří páteř dopravy na Dullesovo mezinárodní letiště.

Tarif a jízdné

Pro častější cestování v metru a autobusech se vyplatí zakoupit si SmarTrip® Card. Je to elektronická peněženka, na kterou si předem nahrajete hotovost a máte výrazně výhodnější cestování v MHD. Poplatek za vyřízení je $5, zařídíte si ji online anebo na vybraných místech.

V metru se rozlišuje jízdné ve špičce – v pracovních dnech od rána do 9:30 a od 15:00 do 19:00,o víkendech od půlnoci do 3:00 následujícího dne. Ve špičce jednotlivá jízda vyjde na $2,10 až $5,75, a mimo špičku na $1,70 až$3,50 dle vzdálenosti. Příplatek za použití papírové jízdenky je$1 /směr.

V autobusech stojí jednotlivá jízda 1,60 $ či 1,80$ (bez SmarTrip® Card), expresní autobusy stojí 3,65$ (4$ bez SmarTrip® Card).

Jednotlivé jízdenky na metro se kupují v automatech přes SmarTrip® Card anebo ve vybraných v hotovosti, jízdenky na autobus u řidiče, při platbě v hotovosti je nutné mít přesnou hotovost. V některých automatech je možné platit také platebními kartami.

Na autobusy je možné koupit 7 denní jízdenku (MetrobusPass) přes SmarTrip® Card za$16, na metro je možné zakoupit jednodenní jízdenku(MetrorailPass) za $14 či sedmidenní za $57.50.

Jízdenka na autobus platí 2 hodiny a v případě placení přes SmarTrip® Card je možné přestupovat bez příplatku, při přestupu z / na metro je sleva na jízdném

Doprava na letiště

Ronald Reagan Washington National Airport

Na vnitrostátní letiště Ronalda Regana se dá bez problémů dostat žlutou a modrou linkou metra za standardní tarif.

Dulles International Airport

Na letiště Dulles International Airport jezdí autobus linky 5A ze stanic metra L’Enfant Plaza (žlutá, zelená, modrá a oranžová linka) a Rosslyn (oranžová a modrá). Jízdné je $6.

Můžete také využít komfortního autobusu Washington Flyer ze stanice West Falls Church-VT/UVA na oranžové lince, jednosměrné jízdné je $10 a zpáteční $18.

Odkazy

Washington Metropolitan Area Transit Authority – úřad pro veřejnou dopravu ve Washingtonu -veškeré informace o MHD https://www.wmata.com/

A další užitečné mapy:

Mapa metra online

Mapa metra Washington (klikni pro zobrazení ve velkém)
Mapa metra Washington (klikni pro zobrazení ve velkém)

Metro » Amerika » USA » Washington DC
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *