🚇 Stanice Anděl

Stanice metra Anděl trasa B - vůz metra ve stanici

Stanice metra Anděl leží na trase žlutého metra B a je desátou stanicí v pořadí. Předchází jí devátá stanice Smíchovské nádraží a následuje jedenáctá stanice Karlovo náměstí.

Provozní doba je určena dle prvního a posledního metra. Vestibul metra se otevírá asi 30 minut před prvním příjezdem vlaku a zavírá asi 30 minut po posledním odjezdu vlaku.

Jak dlouho jede metro? Z Anděla na Zličín se jede 17 minut a směrem z Anděla na Černý Most jede metro 24 minut.

Jízdní řád stanice metra Anděl

Jízdní řád stanice Anděl (klikni pro velký formát)
Jízdní řád stanice Anděl (klikni pro velký formát)

Jak vypadá stanice Anděl

Nástupiště je centrované a koleje jsou po obou stranách s prostupy.

Z nástupiště je možno vystoupit po obou stranách, z nichž jeden výstup vede k nákupnímu centru Nový Smíchov s vestibulem v úrovni ulice a druhý k autobusové stanici Na Knížecí s vestibulem pod úrovní ulice, k němuž vedou druhé eskalátory.

Směrem dolů na nástupiště z vestibulu metra jezdí eskalátory a uprostřed nástupiště je nově vybudován i výtah pro bezbariérový přístup.

Přestup na tramvaj a autobus

U Anděla můžete přestoupit z metra na tramvaje linky 1, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 20, 21 a nočních linek 94, 98 a 99. Tramvajová zastávka je směrem k nákupnímu centru Nový Smíchov a konkrétně se zde nachází dvě obousměrné zastávky se stejnojmenným názvem Anděl.

Na autobus se vydejte druhým výlezem metra směrem ke stanici Na Knížecí. Jezdí odtud linky 120, 123, 137, 167, 191 a 231.

Z autobusové stanice vyjíždí také dálkový autobusy společnosti Regiojet na trase Písek, České Budějovice a Český Krumlov. Odjíždí ze zastávky číslo 1.

Významná místa v okolí stanice

U stanice metra Anděl dominuje především nákupní centrum Nový Smíchov.

Z přírody lze vypíchnout okolní parky Sacré Coeur, Mrázovka a Sady Na skalce. V docházkové vzdálenosti se nachází i Petřín.

Mapa a adresa

Stanici metra Anděl linky B najdeme v centru Prahy a městské části Smíchov. Adresa je Anděl, 150 00 Praha-Smíchov.

Fotografie metra Anděl

Metro » Praha » Anděl
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Metro Praha s úsměvem 8.5.2019, 12:30

  Pražanům nemusím tuto stanici metra nijak představovat, neboť se jedná o jeden z nejvytíženějších bodů v celém systému pražského metra. Řeč je o stanici Anděl, kterou najdete na žluté lince B, a to v pražské čtvrti Smíchov. Ačkoliv se nenachází přímo v centru města, je velmi významná též tím, že se přímo nad ní nachází jeden z největších tramvajových uzlů celé Prahy.

  Základní informace o stanici

  Linka: B
  Sousední stanice: Smíchovské nádraží, Karlovo náměstí
  Hloubka stanice: 35,4 metrů
  Rok uvedení do provozu: 1985
  Dřívější název: Moskevská
  Důležité body v okolí: OC Nový Smíchov, tramvajová zastávka Anděl, autobusové nádraží Na Knížecí

   
  Historie
  Žlutá linka B je v rámci města tou nejmladší. První úsek (mezi stanicemi Smíchovské nádraží – Florenc) byl otevřen v roce 1985 a stanice Anděl mezi něj samozřejmě patřila. V té době se však nejmenovala Anděl, nýbrž Moskevská. Je zajímavé, že byla budována již od roku 1980 a na jejím vzniku se podíleli inženýři a architekti z bývalého Sovětského svazu.
  Nástupiště
  Samotné nástupiště se nachází přesně 35,4 metrů pod povrchem, přičemž se jedná o klasické trojlodní prostory. Jde o jednu z architektonicky nejkrásnějších stanic nejenom linky B, ale celého metra. Obložena je mramorovými deskami a v prostoru samotného nástupiště můžete obdivovat bronzové desky, které zobrazují klasické motivy bývalého SSSR.

  Bronzový reliéf, který měl být připomínkou přátelství Prahy a Moskvy, tzv. „Na věčné časy“, můžete spatřit u jižního východu.
  Východy a vestibuly
  Jak již bylo řečeno, stanice se nachází v městské čtvrti Smíchov, přičemž ze stanice můžete vystoupit oběma směry. Severní východ použijte v případě, že chcete přestoupit na některou z tramvajových linek anebo navštívit OC Nový Smíchov. Naopak jižní východ vede do oblastí zvané Na Knížecí, kde se nachází stejnojmenné autobusové nádraží, jež obsluhuje jak městskou, tak dálkovou autobusovou dopravu.

  Přímo u jižního východu se nachází též známá budova Ženské domovy. Od roku 2018 též můžete využít nově vybudovaný výtah, který ústí do Nádražní ulice.
  Zajímavosti
  Protože se na stavbě stanice podíleli tehdejší soudruzi ze SSSR, bylo v rámci vzájemné spolupráce ustanoveno, že se na stavbě jedné moskevské stanice metra budou podílet zase ti českoslovenští. A aby bylo přátelství zpečetěno co nejsymboličtěji, je tato stanice v Moskvě dodnes pojmenovaná jako Pražská (Pražskaja). Naopak pražská stanice Moskevská byla na Anděl přejmenována velice brzy po Sametové revoluci, a to v únoru roku 1990.

  Stanice Anděl prošla roku 2018 rekonstrukcí, kdy byly v severním východu, na křižovatku Anděl, vyměněny zastaralé sovětské eskalátory. U veřejnosti však tento počin neměl příliš příznivé ohlasy, neboť nové eskalátory jsou o poznání pomalejší (přesto však jezdí nejrychleji ze všech moderních eskalátorů v celém systému pražského metra). Celková jízda až k povrchu vám tak zabere rovných 97 vteřin, přičemž sovětské eskalátory tuto trasu zvládly urazit o cca 20 vteřin rychleji.

  Bronzové desky s klasickými motivy z dob SSSR byly krátce po Sametové revoluci odstraněny, avšak velmi brzy se vrátily na své původní místo. Veřejnost se shodla na názoru, že jednoduše patří k naší historii. I přesto jsou tyto desky častými cíli vandalů, takže některé z nich jsou ve velmi špatném stavu.

 • LENKA 16.10.2019, 19:21

  Dobrý večer, je mi divné, že přijedu ze Zličína po pravé koleji ve směru jízdy a když jedu zpět na Zličín, tak nastupuji na té koleji o které jsem si myslela, že jsem vystoupila. Děkuji za odpověď Lenka.

 • tony 18.10.2019, 7:01

  Dobrý den, a jak zní dotaz? 🙂 Řazení vlaků ve stanicích je vždy závislé na dané situaci a podmínkách. Pokud se odjíždělo ze stejné koleje na Andělu, mělo to svůj důvod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *