🚇 Praha – metro, doprava a jízdenky

Metro » Praha
Metro Praha

Praha je hlavním městem České republiky ve kterém žije přes 1 milion obyvatel a proto se zde jako jeden z hlavních proudů hromadné dopravy ujalo právě metro. Systém pražského metra zahrnuje 3 hlavní linky, které se propojují v historickém centru Prahy ve stanicích Můstek, Muzeum a Florenc.

Navigace:

Trasy metra Praha

Linky pražského metra jsou rozděleny písmeny a barvou následovně:

Jednotlivé trasy se vzájemně spojují v přestupních stanicích. Přestup mezi trasami A a B je umožněn ve stanici Můstek, A a C pak na Muzeu. Poslední přestupní stanicí je Florenc, která spojuje linku B a C. Celkem má pražské metro 51 stanic, jejich názvy jsou následující:

Stanice metra A

Zelená linka A sčítá 17 stanic metra:

Stanice metra B

Žlutá linka B sčítá 24 stanic metra:

Stanice metra C

Červená linka C sčítá 20 stanic metra:

Metro Praha mapa

Aktuální mapa pražského metra z roku 2015 zahrnuje i nově otevřené stanici Nemocnice Motol, Petřiny a Nádraží Veleslavín. Stáhnout si ji v pdf kvalitě můžete zde – metro-praha-mapa.pdf. Plánek si můžete uložit do telefonu či stáhnout a vytisknout.

Metro Praha mapa a plán
Mapa pražského metra

Plán metra si můžete také rychle prohlédnout kliknutí na miniaturu plánku zde vpravo.

Jízdní řád

Časy jednotlivých spojů si vyhledáte na stránkách dopravního podniku DPP – vyhledat spojení. Mimo jízdního řádu můžete vyhledat i konkrétní čas v průběhu pracovního dne a víkendů včetně svátků.

Cena jízdenky

V Praze je nastaven časový princip jízdenek. To znamená, že zakoupenou jízdenku před nástupem do metra označíte a od té doby Vám platí po stanovené časové období. Je jedno kolik stanic za tuto dobu urazíte, stejně tak můžete metro opustit a zase se do něj vrátit, případně přestoupit na autobus či tramvaj. Lístek platí ve všech typech městské dopravy. včetně lanové dráhy na Petřín.

Druhy jízdenek jsou následující (čas – cena):

Jízdenky platí v tarifním pásmu P a 0. Další pásma se řídí dle tarifu ROPID a jízdenky je vždy možné zakoupit v autobuse u řidiče.

Kde jízdenku zakoupit

Lístek můžete zakoupit u řidiče autobusu, zde se však prodává pouze 90 minutová jízdenka, a to s menší přirážkou – lístek u řidiče stojí 40 Kč. Jinak lze zakoupit jízdenky v jakékoliv trafice či automatech na lístky, které naleznete v každém vestibulu metra a na některých zastávkách autobusu i tramvají. Typická barva automatů je žlutá.

Lístek nemusíte mít fyzicky, můžete jej zakoupit také prostřednictvím smsky z vašeho mobilního telefonu.

SMS jízdenka

SMS jízdenku zakoupíte odesláním textové zprávy na číslo 90206 ve tvatu DPT24, DPT32, DPT110 nebo DPT310 v závislosti na tom, kterou jízdenku chcete zakoupit. Přibližně do 5 minut vám přijde informační sms s datem a časem platnosti vámi zakoupené jízdenky.

Možnosti další dopravy

Po Praze lze využívat také hustou síť tramvají, v okrajových částech převažují autobusy. Jízdenka na metro platí jak v autobusech a tramvají, tak i v zastávkových osobních vlacích v rámci města, v lanovce na Petřín a v přívozech přes řeku Vltavu.

Z letiště na metro

Z letiště Praha Václava Havla jezdí několik autobusových linek pražské hromadné dopravy. Spojení tak naleznete s linkou A a B pražského metra. Autobusy odjíždí z Terminálu 1 i 2 a doba cesty zabere od 15 do 25 minut.

Odkazy:

Praha
5 hlasů: 2
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Juraj 3.1.2019, 16:40

  Když už se tato stránka objevuje docela vysoko ve výsledcích na Googlu, stojí text za drobnou aktualizaci:

  – Linka 179 už na letiště nejezdí, nahradila ji linka 191 ve směru Petřiny (A) – Anděl (B) – Na Knížecí (B). Interval je 20-25 min celotýdně a cestovní čas na konečnou 45 minut.
  – V nočních hodinách letiště obsluhuje linka 910.
  – Místo SMS jízdenek už existuje mnohem flexibilnější způsob nákupu skrze mobilní aplikaci PID Lítačka. Umožňuje nákup všech typů jízdenek PID pomocí platební karty a bez nutnosti využívat premium SMS.

 • Eva Špirková 6.1.2019, 22:59

  Jsem 70ti letá, kolik mě bude stát celodenní jízenka v metru. Budu potřebovat nějakou průkazku nebo stačí občanský průkaz.

  • david 7.1.2019, 8:58

   Dobrý den Evo, senioři nad 70 let mohou jezdit pražskou MHD zdarma. Stačí vám k tomu občanka.

 • Jiří Jandus 7.1.2019, 10:13

  Nejsem pražák ale potřebuji lékařskou kontrolu ve Střešovické nemocnici,v jaké ceně si mám koupit jízdenku.Jsem stár 69let a pojedu z Hlavního nádraží,Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *