Praha – metro, doprava a jízdenky

Metro Praha

Praha je hlavním městem České republiky ve kterém žije přes 1 milion obyvatel a proto se zde jako jeden z hlavních proudů hromadné dopravy ujalo právě metro. Systém pražského metra zahrnuje 3 hlavní linky, které se propojují v historickém centru Prahy ve stanicích Můstek, Muzeum a Florenc.

Navigace:

Trasy metra Praha

Linky pražského metra jsou rozděleny písmeny a barvou následovně:

  • Trasa A – zelená – konečné stanice jsou Nemocnice Motol – Depo Hostivař
  • Trasa B – žlutá – konečné stanice ZličínČerný most
  • Trasa C – červená – konečné stanice LetňanyHáje

Jednotlivé trasy se vzájemně spojují v přestupních stanicích. Přestup mezi trasami A a B je umožněn ve stanici Můstek, A a C pak na Muzeu. Poslední přestupní stanicí je Florenc, která spojuje linku B a C. Celkem má pražské metro 51 stanic, jejich názvy jsou následující:

Metro A

Linka A sčítá 17 stanic: Nemocnice Motol – Petřiny – Nádraží Veleslavín – Bořislavka – Dejvická – Hradčanská – Malostranská – Staroměstská – Náměstí Republiky – Můstek – Muzeum – Náměstí Míru – Jiřího z Poděbrad – Flora – Želivského – Strašnická – Skalka – Depo Hostivař

Metro B

Linka B sčítá 24 stanic: Zličín – Stodůlky – Luka – Lužiny – Hůrka – Nové Butovice – Jinonice – Radlická – Smíchovské nádraží – Anděl – Karlovo náměstí – Národní třída – Můstek – Náměstí Republiky – Florenc – Křižíkova – Invalidovna – Palmovka – Českomoravská – Vysočanská – Kolbenova – Hloubětín – Rajská zahrada – Černý most

Metro C

Linka C sčítá 20 stanic: Letňany – Prosek – Střížkov – Ládví – Kobylisy – Nádraží Holešovice – Vltavská – Florenc – Hlavní nádraží – Muzeum – I.P. Pavlova – Vyšehrad – Pražského povstání – Pankrác – Budějovická – Kačerov – Roztyly – Chodov – Opatov – Háje

Metro Praha mapa

Mapa pražského metra
Mapa pražského metra

Aktuální mapa pražského metra z roku 2015 zahrnuje i nově otevřené stanici Nemocnice Motol, Petřiny a Nádraží Veleslavín. Stáhnout si ji v pdf kvalitě můžete zde – metro-praha-mapa.pdf. Plánek si můžete uložit do telefonu či stáhnout a vytisknout.

Plán metra si můžete také rychle prohlédnout kliknutí na miniaturu plánku zde vpravo.

Jízdní řád

Časy jednotlivých spojů si vyhledáte na stránkách dopravního podniku DPP – vyhledat spojení. Mimo jízdního řádu můžete vyhledat i konkrétní čas v průběhu pracovního dne a víkendů včetně svátků.

Cena jízdenky

V Praze je nastaven časový princip jízdenek. To znamená, že zakoupenou jízdenku před nástupem do metra označíte a od té doby Vám platí po stanovené časové období. Je jedno kolik stanic za tuto dobu urazíte, stejně tak můžete metro opustit a zase se do něj vrátit, případně přestoupit na autobus či tramvaj. Lístek platí ve všech typech městské dopravy. včetně lanové dráhy na Petřín.

Druhy jízdenek jsou následující (čas – cena):

  • 30 minut – 24 Kč
  • 90 minut – 32 Kč
  • 24 hodin / celodenní – 110 Kč
  • 72 hodin / 3 denní – 310 Kč

Jízdenky platí v tarifním pásmu P a 0. Další pásma se řídí dle tarifu ROPID a jízdenky je vždy možné zakoupit v autobuse u řidiče.

Kde jízdenku zakoupit

Lístek můžete zakoupit u řidiče autobusu, zde se však prodává pouze 90 minutová jízdenka, a to s menší přirážkou – lístek u řidiče stojí 40 Kč. Jinak lze zakoupit jízdenky v jakékoliv trafice či automatech na lístky, které naleznete v každém vestibulu metra a na některých zastávkách autobusu i tramvají. Typická barva automatů je žlutá.

Lístek nemusíte mít fyzicky, můžete jej zakoupit také prostřednictvím smsky z vašeho mobilního telefonu.

SMS jízdenka

SMS jízdenku zakoupíte odesláním textové zprávy na číslo 90206 ve tvatu DPT24, DPT32, DPT110 nebo DPT310 v závislosti na tom, kterou jízdenku chcete zakoupit. Přibližně do 5 minut vám přijde informační sms s datem a časem platnosti vámi zakoupené jízdenky.

Možnosti další dopravy

Stanice metra Nádraží Veleslavín
Stanice metra Nádraží Veleslavín

Po Praze lze využívat také hustou síť tramvají, v okrajových částech převažují autobusy. Jízdenka na metro platí jak v autobusech a tramvají, tak i v zastávkových osobních vlacích v rámci města, v lanovce na Petřín a v přívozech přes řeku Vltavu.

Z letiště na metro

Z letiště Praha Václava Havla jezdí několik autobusových linek pražské hromadné dopravy. Spojení tak naleznete s linkou A a B pražského metra. Autobusy odjíždí z Terminálu 1 i 2 a doba cesty zabere od 15 do 25 minut.

  • autobus č. 100: stovka jezdí od letiště na konečnou stanici metra B – Zličín.
  • autobus č. 179: tento autobus nedoporučuji využít k cestě na metro, neboť jede přes 50 minut
  • autobus č.119: sto devatenáctka jezdí z letiště na konečnou linka A – Dejvická nově otevřenou stanici metra Nádraží Veleslavín. V případě dopravní špičky se může cesta z 25 minut protáhnout i na 40 minut.

Odkazy:

Praha
3.2 hlasů: 129
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne