🚇 Praha – metro, doprava a jízdenky

Metro » Praha
Metro Praha

Praha je hlavním městem České republiky ve kterém žije přes 1 milion obyvatel a proto se zde jako jeden z hlavních proudů hromadné dopravy ujalo právě metro. Systém pražského metra zahrnuje 3 hlavní linky, které se propojují v historickém centru Prahy ve stanicích Můstek, Muzeum a Florenc.

Navigace:

Trasy metra Praha

Linky pražského metra jsou rozděleny písmeny a barvou následovně:

Jednotlivé trasy se vzájemně spojují v přestupních stanicích. Přestup mezi trasami A a B je umožněn ve stanici Můstek, A a C pak na Muzeu. Poslední přestupní stanicí je Florenc, která spojuje linku B a C. Celkem má pražské metro 51 stanic, jejich názvy jsou následující:

Stanice metra A

Zelená linka A sčítá 17 stanic metra:

Stanice metra B

Žlutá linka B sčítá 24 stanic metra:

Stanice metra C

Červená linka C sčítá 20 stanic metra:

Metro Praha mapa

Aktuální mapa pražského metra z roku 2015 zahrnuje i nově otevřené stanici Nemocnice Motol, Petřiny a Nádraží Veleslavín. Stáhnout si ji v pdf kvalitě můžete zde – metro-praha-mapa.pdf. Plánek si můžete uložit do telefonu či stáhnout a vytisknout.

Metro Praha mapa a plán
Mapa pražského metra

Plán metra si můžete také rychle prohlédnout kliknutí na miniaturu plánku zde vpravo.

Jízdní řád

Časy jednotlivých spojů si vyhledáte na stránkách dopravního podniku DPP – vyhledat spojení. Mimo jízdního řádu můžete vyhledat i konkrétní čas v průběhu pracovního dne a víkendů včetně svátků.

Cena jízdenky

V Praze je nastaven časový princip jízdenek. To znamená, že zakoupenou jízdenku před nástupem do metra označíte a od té doby Vám platí po stanovené časové období. Je jedno kolik stanic za tuto dobu urazíte, stejně tak můžete metro opustit a zase se do něj vrátit, případně přestoupit na autobus či tramvaj. Lístek platí ve všech typech městské dopravy. včetně lanové dráhy na Petřín.

Druhy jízdenek jsou následující (čas – cena):

Jízdenky platí v tarifním pásmu P a 0. Další pásma se řídí dle tarifu ROPID a jízdenky je vždy možné zakoupit v autobuse u řidiče.

Kde jízdenku zakoupit

Lístek můžete zakoupit u řidiče autobusu, zde se však prodává pouze 90 minutová jízdenka, a to s menší přirážkou – lístek u řidiče stojí 40 Kč. Jinak lze zakoupit jízdenky v jakékoliv trafice či automatech na lístky, které naleznete v každém vestibulu metra a na některých zastávkách autobusu i tramvají. Typická barva automatů je žlutá.

Lístek nemusíte mít fyzicky, můžete jej zakoupit také prostřednictvím smsky z vašeho mobilního telefonu.

SMS jízdenka

SMS jízdenku zakoupíte odesláním textové zprávy na číslo 90206 ve tvatu DPT24, DPT32, DPT110 nebo DPT310 v závislosti na tom, kterou jízdenku chcete zakoupit. Přibližně do 5 minut vám přijde informační sms s datem a časem platnosti vámi zakoupené jízdenky.

Možnosti další dopravy

Po Praze lze využívat také hustou síť tramvají, v okrajových částech převažují autobusy. Jízdenka na metro platí jak v autobusech a tramvají, tak i v zastávkových osobních vlacích v rámci města, v lanovce na Petřín a v přívozech přes řeku Vltavu.

Z letiště na metro

Z letiště Praha Václava Havla jezdí několik autobusových linek pražské hromadné dopravy. Spojení tak naleznete s linkou A a B pražského metra. Autobusy odjíždí z Terminálu 1 i 2 a doba cesty zabere od 15 do 25 minut.

Odkazy:

Praha
5 hlasů: 2
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Juraj 3.1.2019, 16:40

  Když už se tato stránka objevuje docela vysoko ve výsledcích na Googlu, stojí text za drobnou aktualizaci:

  – Linka 179 už na letiště nejezdí, nahradila ji linka 191 ve směru Petřiny (A) – Anděl (B) – Na Knížecí (B). Interval je 20-25 min celotýdně a cestovní čas na konečnou 45 minut.
  – V nočních hodinách letiště obsluhuje linka 910.
  – Místo SMS jízdenek už existuje mnohem flexibilnější způsob nákupu skrze mobilní aplikaci PID Lítačka. Umožňuje nákup všech typů jízdenek PID pomocí platební karty a bez nutnosti využívat premium SMS.

 • Eva Špirková 6.1.2019, 22:59

  Jsem 70ti letá, kolik mě bude stát celodenní jízenka v metru. Budu potřebovat nějakou průkazku nebo stačí občanský průkaz.

  • david 7.1.2019, 8:58

   Dobrý den Evo, senioři nad 70 let mohou jezdit pražskou MHD zdarma. Stačí vám k tomu občanka.

 • Jiří Jandus 7.1.2019, 10:13

  Nejsem pražák ale potřebuji lékařskou kontrolu ve Střešovické nemocnici,v jaké ceně si mám koupit jízdenku.Jsem stár 69let a pojedu z Hlavního nádraží,Děkuji

 • Vařejková 26.1.2019, 8:16

  Dobrý den, prosím je mi 71, jsem z Moravy, platí pro mě doprava zdarma jen na občanský průkaz. Děkuji

 • david 26.1.2019, 9:39

  Dobrý den, ano pro všechny osoby starší 70 let platí doprava zdarma.

 • Alena 26.1.2019, 16:47

  Hezký den, překvapují mě dezinformační odpovědi o ceně jízdenek na metro pro seniory nad 65 let.
  Informovala jsem se na hl.nádraží v Praze v informacích,kde se prodávají jízdenky na metro. Senioři nad 65 let si musí vyřídit průkazku s foto ne starší 1/2 roku!! Jelikož jsem samozřejmě při výletu do Prahy foto neměla, musela jsem platit normální cenu jízdného!! OP mě byl k ničemu, ikdyž je občanský průkaz nejdůležitějším dokladem každého z nás a také nikde jsem o tom žádné info nenašla!!! Příště jsem si tedy, při návštěvě Prahy, vyřídila průkaz i s fotem. Tímto vlastně jen docílí dopravní společnosti toho, že lidé prostě platí dál jízdné a o to přece jde…Pro všechny tedy znovu info, které jsem získala:
  Doprava je pro seniory nad 65 let metrem, tramvají, autobusy, dokonce i přívoz loďkou a lanovka na Petřín – ZDARMA !!! Ale musí“prý“ tedy být vyřízená průkazka s foto, a toť vše. Vyřídila jsem si ji na Hl.nádraží v Praze, kde se kupují jízdenky na metro a tam se mi dostalo už zmíněných informací. Takže vážení starší občané, při cestě do Prahy si s sebou přibalte Vaše foto pro vyřízení průkazky, protože občanský průkaz, jako nejdůležitější doklad každého z nás, je v tomto případě k ničemu.

 • Alena 26.1.2019, 16:51

  Hezký den, pane Jiří, vidím, že Vám tady nikdo neodpověděl. Senioři nad 65 let si musí vyřídit průkazku s foto, kterou Vám hned udělají na Hl.nádraží v Praze, kde se kupují jízdenky na metro. Pak máte zdarma dopravu metrem, tramvajemi, autobusem, atd..Jen nezapomeňte foto.

 • Josef 15.2.2019, 20:36

  Dobrý den, jsem pozván do ÚVN Střešovice k operaci.
  Je mě 77 roků, co zde čtu, jak je to tedy s jízdenkami pro
  seniory? Musím mít opravdu průkazku? Nejsem pražák, ale
  to bych se nedotazoval. Děkuji za odpověď. Josef

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *