🚇 Stanice metra Budějovická

V České republice je pouze jediné město, které se může chlubit privilegiem, že je po něm pojmenovaná stanice pražského metra. Řeč je samozřejmě o Českých Budějovicích, po nichž je pojmenovaná stanice na nejstarší červené lince C, Budějovická.

Základní informace o stanici

Jízdní řád stanice metra Budějovická

Jízdní řád stanice Budějovická (klikni pro zvětšení)
Jízdní řád stanice Budějovická (<em>klikni pro zvětšení</em>)

Historie stanice Budějovická

Stanice metra Budějovická se může pochlubit tím, že patří do původní a nejstarší části celého pražského metra. Tento úsek linky C byl zprovozněn 9. května 1974. Stanice je pojmenovaná již od samotného počátku na počest jihočeského krajského města, a to hned z několika důvodů.

Přímo nad ní se totiž nachází Budějovické náměstí, což je zřejmě nejpodstatnější příčinou. Nicméně na stavbě samotné se podílely i některé českobudějovické společnosti, takže název je opravdu zasloužený.

Nástupiště

Architektura stanice je halová, takže celý prostor je velmi vzdušný a přehledný. Je umístěna pouze 9 metrů pod okolním povrchem, takže se zcela obejde bez typických eskalátorových tunelů. Obklady nástupiště jsou světle a tmavě šedé, přičemž celkový design stanice je veskrze nadčasový.

Východy a vestibuly

Ze stanice vedou dva samostatné výstupy, které jsou orientovány na východ a na západ. Východní výstup disponuje dvěma eskalátory a směřuje do malého vestibulu. Odsud vede několik východů přímo na povrch. Od začátku roku 2018 byly uzavřeny jižní eskalátorové schody, a to z důvodu havarijního stavu zastřešení OC DBK. Od října 2018 je však stav opět v pořádku.

Západní výstup má podobu klasického pevného schodiště, které nevede do žádného vestibulu, nýbrž rovnou na povrch, do Olbrachtovy ulice. Od roku 2004 je stanice bezbariérová, a to díky zbudovanému výtahu.

Zajímavosti

Náklady na vybudování stanice dosáhly v roce 1974 částky cca 140 milionů Kčs, což by dnes odpovídalo zhruba 1,3 miliardám Kč.

V březnu roku 2018 přelepili aktivisté skupiny „Praha mimo provoz“ vnější cedule stanice Budějovická na nový název „Zpovykaná“. Učinili tak jako narážku na proslulý výrok tehdejší primátorky Adriany Krnáčové, že jsou Pražané v oblasti dopravy příliš zpovykaní.

Metro » Praha » Stanice metra Budějovická
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *