🚇 Stanice metra Háje

Když někoho pošlete do háje, asi z vás příliš nadšený nebude. Situace v našem hlavním městě však může být zcela jiná. Háje jsou tady totiž samostatná městská část, která disponuje též svou vlastní zastávkou metra.

Až vás tady tedy někdo pošle do (respektive na) Háje, budete vědět, že sem pohodlně dojedete i metrem!

Základní informace o stanici

Jízdní řád stanice metra Háje

Jízdní řád stanice Háje (pro zobrazení ve velkém formátu klikni zde)
Jízdní řád stanice Háje (pro zobrazení ve velkém formátu klikni zde)

Historie stanice metra Háje

Historie stanice sahá až do poloviny sedmdesátých let, kdy byla zahájena výstavba prodloužení stávající linky C. Vše bylo hotovo v listopadu roku 1980, kdy byl otevřen nový úsek ze stanice Kačerov do stanice Háje (tehdy Kosmonautů). Tím se stanice Háje stala konečnou a nepředpokládá se, že by v nejbližší budoucnosti měla o tento status přijít.

Nástupiště

Protože Háje patří mezi hloubené stanice, nenachází se příliš hluboko pod povrchem. Konkrétně se jedná o 11 metrů, přičemž celé nástupiště je pojato v rámci jediné haly, což je pro celou linku C typické.

Stanice je díky světlým kamenným obkladům velmi světlá, přičemž prostory v okolí kolejišť jsou částečně doplněny vypouklými barevnými deskami, které jsou typické pro linku A.

Východy a vestibuly

Když na Hájích vystoupíte z metra, musíte si uvědomit, kam přesně se potřebujete dostat, neboť stanice disponuje dvěma samostatnými výstupy. Západní výstup má podobu pevného schodiště a ústí do terminálu s několika východy. Tento výstup použijete zejména v případě přestupu na autobus, jež tu svou jízdu začíná. V blízkosti se též nachází tzv. Modrá škola.

Východní výstup disponuje vlastními eskalátory, které ústí opět do přilehlého terminálu. Tento je však netradičně nadzemní a navazuje na zdejší obchodní centrum. Naleznete tu i lávku, jež vede přes rušnou ulici Opatovská a díky které se dostanete do jižní části zdejší panelové výstavby.

Stanice je zcela bezbariérová, a to díky výtahu, který vede z vestibulu až na úroveň nástupiště.

Zajímavosti

Celkové náklady na výstavbu stanice Háje se vyšplhaly na 338 milionů tehdejších Kčs. Pokud bychom chtěli náklady převést na dnešní peníze, vyšlo by nám zhruba 2,5 miliardy Kč.

Stanice byla pojmenovaná jako „Kosmonautů“, a to na počest československého kosmonauta Vladimíra Remka a jeho sovětského kolegy Alexeje Gubareva, kteří v té době letěli na svou vesmírnou misi. Tento odkaz dodnes připomíná jejich sousoší, které naleznete poblíž stanice na její západní straně.

Zdejší autobusový terminál obsluhuje kromě pražských autobusů též příměstské, a to ty, které míří na jihovýchod od Prahy. Do roku 2008 tyto spoje končily u stanice Depo Hostivař, přičemž tato nová změna nebyla zpočátku veřejností přijata s velkým nadšením.

V plánu je výstavba nových administrativních, ale i obytných prostorů, které by se měli nacházet přímo nad stanicí. Přestože je veškerá dokumentace dávno hotová, městská část zatím výstavbu neschválila.

Metro » Praha » Stanice metra Háje
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *