🚇 Stanice metra Hradčanská

Každé město má svou nejnavštěvovanější památku a u Prahy jde samozřejmě o její dominantu, Pražský Hrad. Není tak divu, že již při budování pražského metra se počítalo se stavbou její nedaleké stanice, což dnes ocení zejména turisté z celého světa. Řeč je samozřejmě o stanici Hradčanská, kterou najdeme na zelené lince A.

Základní informace o stanici

Jízdní řád stanice metra Hradčanská

Jízdní řád stanice metra Hradčanská (klikni zde)
Jízdní řád stanice metra Hradčanská (klikni zde)

Historie

Zelená linka A byla otevřena 12. srpna 1978 a stanice Hradčanská (tehdy Obránců Míru) mezi ně patřila. Se stavbou se započalo o pět let dříve, přičemž při otevření jste se mohli svézt v úseku Dejvická (dříve Leninova) – Náměstí Míru. Pojmenovaná byla po tehdejší ulici, pod kterou vedla, tedy Obránců Míru (dnes Milady Horákové).

Nástupiště

Hradčanská patří mezi stanice s trojlodní architekturou. Obecně se dá říci, že původní úsek linky A patří v rámci celého metra mezi nejzdobnější, alespoň pokud jde o nástupiště. To zdejší je laděno do zlatooranžového odstínu a je tvořeno speciálními vypouklými hliníkovými obklady nadčasového designu.

Pokud jde o zbývající interiér (zejména u vestibulu), ten je obložen žlutou opukou, na které můžete spatřit mnohé výjevy z českých dějin, ale též z dob socialismu.

Východy a vestibuly

Z nástupiště Hradčanská vede pouze jediný výstup v podobě klasického eskalátorového tunelu. Ten ústí do již zmiňovaného vestibulu, odkud vede několik samostatných východů. Odsud můžete přestoupit na důležitou tramvajovou zastávku, případně na vlakové nádraží Praha – Dejvice.

Zajímavosti

Náklady na výstavbu dosahovaly při otevření Hradčanské až 369 milionů Kčs, což je podle hrubého přepočtu dnešních cca 3,2 miliardy Kč!

Ačkoliv momentálně disponuje pouze jediným výstupem, v projektech se počítalo s budoucím dostavěním dalšího, který by ústil do ulice Dejvická. Tyto plány byly sice zrušeny, avšak nyní jim opět svítá na lepší časy, a to v souvislosti s možným vybudováním rychlodráhy na letiště Ruzyně. Zdejší stanice by totiž byla významným přestupním uzlem.

Metro » Praha » Stanice metra Hradčanská
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *