🚇 Stanice metra Palmovka

Palmovka v pražské Libni patřila mezi městské oblasti, které se nemohly pochlubit příliš lichotivou pověstí. Doba jde však naštěstí kupředu a tak dnes patří Palmovka mezi vyhledávaná místa. Svůj lví podíl na tom má jistě skutečnost, že se zde nachází stanice metra na lince B, Palmovka.

Základní informace o stanici

Jízdní řád stanice metra Palmovka

Jízdní řády stanice Palmovka trasa B metro směr Zličín

Fotografie ze stanice metra Palmovka

Metro kolem Palmovky

Historie Palmovky

Stanice metra Palmovka patří do trasy na lince B, jež byla vybudována v rámci druhé fáze jejího prodlužování. Tato fáze byla kompletní na konci roku 1990, kdy byly otevřeny stanice Křižíkova, Invalidovna, Palmovka a Českomoravská. První cestující se tímto úsekem mohli svézt 22. listopadu 1990.

Nástupiště

Protože je stanice hloubená (nachází se přibližně 12 metrů pod povrchem), najdeme zde tradičně nástupiště v podobě jednolité haly. Její vzhled je veskrze moderní, přičemž kolejiště jsou obloženy bílými lesklými deskami, s červeno stříbrným lemováním uprostřed.

Taktéž strop je laděn do bílo červené barvy, navíc zde nalezneme žlutý předěl, jehož barva je pro tuto linku typická. Celé prostory působí velmi vzdušným a pozitivním dojmem.

Východy a vestibuly

Z nástupiště vedou dva samostatné výstupy, přičemž oba mají podobu velmi krátkých eskalátorových tunelů. Každý z nich vede do samostatného vestibulu. Západní vestibul se nachází pod křižovatkou ulic Zenklova a Na Žertvách a disponuje několika samostatnými východy. Využijete ho zejména při přestupu na tramvaj a taktéž při cestách k Libeňskému mostu.

Východní vestibul má též několik východů a nachází se pod autobusovým nádražím.

V jednom směru tak uvidíte ukazatel na Libeň, Žižkov, Vysočany, Holešovice, Zenklovu ulici a ve druhém směru pak autobus na Prosek, Letňany, Čakovice, Dolní Počernice a Balabenku.

Zajímavosti

I tato stanice byla při ničivých povodních v roce 2002 zatopena. Vzpomínkou na ně je ryska u eskalátorů, která označuje tehdejší hladinu vody.

Od konce roku 2017 je stanice zcela bezbariérová. V rámci tehdejší rekonstrukce byl vybudován i zcela nový výtah, který je umístěn v západní části nástupiště, přímo vedle eskalátorů.

V nejbližších letech se počítá s výstavbou nového developerského projektu, který se bude nacházet přímo nad stanicí metra, a to v místě stávajícího autobusového nádraží. Kromě komerčních prostor zde vzniknou desítky nových bytů. Zkrátka nepřijdou ani cestující, neboť má být vybudován zcela nový přestupní terminál, a to jak pro tramvaje, tak autobusy.

Metro » Praha » Stanice metra Palmovka
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *