🚇 Stanice metra Petřiny

Prodlužování linek metra je pro obyvatele Prahy velkou událostí, na kterou čekají mnohdy desítky let. Naposledy se tak dočkali prodloužení zelené linky A, a to v roce 2015. Je však trochu zklamáním, že trasa nakonec nevede na pražské letiště. Potěšeni však můžou být obyvatelé Petřin, kteří díky prodloužení získali vlastní stanici!

Základní informace o stanici

Jízdní řád stanice metra Petřiny

Jízdní řády stanice metra Petřiny ve směru na Nemocnice Motol

Historie

Ačkoliv bylo metro v rámci posledního prodloužení zvětšeno o pouhé čtyři stanice, trvala jeho výstavba celých 5 let. Stanice Petřiny se díky tomu stala předposlední stanicí linky A, a to směrem k Nemocnici Motol. Slavnostní otevření se uskutečnilo 6. dubna 2015.

Lidé se sem však mohli podívat ještě dřív, a to v rámci Dnu otevřených dveří, který se uskutečnil o 2 roky dříve. Byla to jedinečná příležitost, jak prostory a tunely vidět v jejich surové a nedokončené podobě.

Nástupiště

Přestože je stanice ražená, její nástupiště je pojato v rámci jediné, rozlehlé haly. Díky tomu je zde orientace bezproblémová a prostory působí velmi prostorně, i když nástupiště nepatří mezi nejširší. Nachází se téměř 38 metrů pod okolním terénem.

Designově je pojato do červenobílých barev. Červenohnědé obklady se nachází v prostoru kolejiště a jsou protnuty tmavě modrým pásem v úrovni očí, do kterého jsou zasazena svíticí písmena tvořící název Petřiny. Strop má naopak podobu bílých obkladů.

Východy a vestibuly

Byť stanice disponuje dvěma výstupy, oba dva jsou naprosto rozdílné. První výstup má klasickou podobu a je tvořen eskalátorovým tunelem se třemi eskalátory. Tento tunel ústí do skromného povrchového vestibulu, odkud vede východ ven, směrem ke křižovatce ulic Na Petřinách a Brunclíkova.

Druhý výstup nalezneme samozřejmě na opačné straně nástupiště a je tvořen dvěma výtahy, které vedou až na povrch v ulici Brunclíkova. Díky těmto výtahům je stanice zcela bezbariérová. Najdete zde též únikové schodiště, takže stanice se dá opustit i po svých.

Zajímavosti

V rámci nového úseku se jedná o nejhlouběji umístěnou stanici, která se nachází přesně 37,6 metrů pod okolním povrchem. Délka eskalátorů, jež vedou na povrch v rámci severního výstupu, je rovných 51 metrů!

Uprostřed nástupiště se nachází prostory pro dozorčího stanice, kterým se přezdívá ponorka. Tento název si prostory získaly díky svému vzhledu, které skutečně připomínají ponorku.

Další netypický designový prvek je betonová bublina, která se nachází nad výtahy na nástupišti a na které je plasticky zobrazen název stanice.

Přestože Petřiny nejsou konečnou stanicí, nachází se za ní obratové kolejiště. Vlaky tak mohou ve výjimečných případech svou jízdu ukončit právě zde.

Metro » Praha » Stanice metra Petřiny
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *