🚇 Tbilisi – metro, doprava a jízdenky

Tbilisi je hlavní město asijského státu Gruzie. Gruzie odděluje severně položené Rusko od jižních států Turecka, Arménie a Azerbajdžánu. Poslední desetiletí je znakem velkého rozmachu nejen Gruzie samotné, ale především největší koncentrace rekonstrukcí a nových staveb je právě v hlavním městě Tbilisi. Doprava po městě je poměrně rozvinutá, avšak v podobě dvou druhů dopravy – metra a maršrutek.

Kolik za nejlevnější ubytování v Tbilisi? →

Metro v Tbilisi

Tbilisi má 2 hlavní linky metra – červenou a modrou. Na červené lince metra nalezneme celkem 16 stanic, z nichž je jedna přestupní – Station Square I. Na tu právě napojuje nově budovaná linka modrá, která v současné době provozuje 7 stanic včetně přestupní.

Metro v Tbilisi se příliš neliší od toho, které známe v Praze. Jediný rozdíl je ten, že je metro posazené o několik metrů níže, což poznáte na delší době jízdy po eskalátorech a metro je o jeden vagon kratší. Nejzásadnějším rozdílem je vstup do metra – ten je vybudován pomocí turniketů.

Metro je většinu času v podzemí, existují pouze dvě nadzemní stanice.

Další veřejná doprava po městě

Součástí městské hromadné dopravy v Tbilisi je nadzemní síť maršrutek – tak jsou v bývalých zemích Sovětského svazu nazývány minibusy. Většina z nich staví na mávnutí a pokud neovládáte znaky gruzínštiny, bude pro vás orientace v místních řádech velmi obtížná. Většina rušnějších zastávek má však názvy i v latince.

Tarif a zóny

V Tbilisi funguje doprava tak, že si v jakékoliv stanici metra zařídíte Metro card. Na tu si následně dobijete kredit a na něj jezdíte. V maršutkách je možné platit mincemi v automatech na palubě vozu. Cena za lístek je 0,5 GEL, tedy asi 6 Kč. Jízdenky jsou jednorázové.

Pokud však do jedné hodiny od použití Metro Card přestoupíte do autobusu, budete mít jízdu stále zdarma – je nutné si znovu pípnou a nechat si vyjet lístek za 0 GEL.

Odkazy:

http://ttc.com.ge/index.php?lang_id=ENG&sec_id=1 – hlavní stránka mhd v Tbilisi

Mapa a plánek metra Tbilisi

Mapa metra Tbilisi (klikni pro velký formát)
Mapa metra Tbilisi (klikni pro velký formát)
Metro » Asie » Gruzie » Tbilisi
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Mirek 8.5.2019, 13:17

  Většina stanic se nachází klasicky v podzemí. Pouze 2 stanice tbiliského metra se nacházejí na povrchu.

  Tbilisi bylo teprve čtvrtým městem tehdejšího SSSR, které disponovalo vlastním systémem metra. Starší už bylo pouze metro v Moskvě, Petrohradu a Kyjevě.

  V tbiliském metru se můžete setkat i s téměř naprosto totožnými modernizovanými vozy 81-71M, které znají pražští cestující z linek A a C. Jejich interiér je však od těch pražských odlišný.
  Historie
  Některé čtenáře možná překvapí skutečnost, že metro v Tbilisi je ještě starší, než metro v Praze. Výstavba započala již v roce 1952 a trvala relativně dlouho – celých 14 let. První cestující se tak tbiliským metrem mohli svézt na počátku roku 1966, kdy byl zprovozněn první úsek.

  Měřil sice pouhých 6 kilometrů a disponoval stejným počtem stanic, nicméně dokázal velmi ulevit tehdejší velmi vytížené povrchové dopravě. Tehdejší režim se pouze s touto trasou nespokojil a tak pokračoval dál ve výstavbě. Ta byla de facto ukončena s rozpadem SSSR v roce 1991, kdy tbiliské metro disponovalo dvěma linkami o celkové délce 25,1 kilometrů a 20 stanicemi.

  Od té doby došlo pouze k symbolickému rozšíření, a to o pouhé 3 stanice a trase o délce 2,1 kilometru. V nejbližších letech se však počítá s dalším rozšířením a též možnou výstavbou třetí linky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *