🚇 Stanice metra Staroměstská

V rámci každé světové metropole existuje stanice metra (pokud město podzemkou disponuje), která je pomyslným magnetem na turisty. V její blízkosti se totiž nachází zpravidla nejvíce turistických lákadel a pamětihodností. Pokud bychom toto pravidlo chtěli aplikovat na naše hlavní město, vyjde nám s největší pravděpodobností stanice Staroměstská, která leží na zelené lince A.

Základní informace o stanici

Jízdní řád stanice metra Staroměstská

Jízdní řád stanice Staroměstská metro trasa A

Historie metra Staroměstské

Protože Staroměstská leží přímo v srdci města, je logické, že stanice byla vybudována v rámci nejstaršího úseku linky A. Tento úsek nebyl nikterak dlouhý, neboť vedl ze současné stanice Dejvická až po Náměstí Míru. Celkem tak zahrnovala pouze sedm stanic, přičemž Staroměstská tvořila její pomyslný střed.

S výstavbou se započalo v roce 1973, přičemž hotovo bylo o 5 let později, tzn. v roce 1978. Slavnostně otevřena byla 12. srpna 1978.

Nástupiště

Kvůli husté a původní zástavbě nad okolním povrchem je stanice logicky ražená, s trojlodní architekturou. Nachází se přibližně 28 metrů pod zemí. Prostory kolejiště jsou obloženy vypouklými hliníkovými výlisky, jež jsou pro linku A typické.

V této stanici mají dominující červenou barvu s tím, že strop je zbarven do zlata. Zbytky prostorů jsou obloženy světlými dlaždicemi, které lemují červené předěly.

Výstupy a vestibuly

Staroměstská disponuje jediným výstupem, který má podobu typického eskalátorového tunelu. Ten ústí do podzemního terminálu, ze kterého vede trojice samostatných východů do Kaprovy ulice. Zde je možnost přestupu na tramvaj.

Stanice bohužel není bezbariérová, což by se však mělo v nejbližší budoucnosti změnit.

Zajímavosti

Staroměstská byla již několikrát zahrnuta do výběru nejkrásnějších stanic metra v Evropě! Je to však trochu paradox, neboť mezi Pražany vítězí zejména stanice Střížkov či Rajská zahrada.

Ačkoliv stanice disponuje pouze jediným výstupem, počítalo se i s vybudováním druhého, který by ústil přímo pod Staroměstské náměstí. Byť je vypracována projektová dokumentace, kvůli astronomickým nákladům se s výstavbou v nejbližší budoucnosti nepočítá.

Výstavba stanice Staroměstská stále v roce 1978 265 milionů Kčs. Dnes by tato částka odpovídala přibližně 2 miliardám Kč, což je relativně příznivá cena, když vezmeme v úvahu, kde se stanice nachází.

Metro » Praha » Stanice metra Staroměstská
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *