🚇 Stanice metra Muzeum

Metro Praha

Stanice metra Muzeum patří mezi nejdůležitější dopravní uzly celé Prahy. Jedná se totiž o přestupní stanici (kříží se tu linky A a C), která se nachází v samotném centru města, a to pod proslulým Václavským náměstím.

Základní informace o stanici

Jízdní řád stanice metra Anděl

Jízdní řád stanice Muzeum trasa A směr Nemocnice Motol (zde)
Jízdní řád stanice Muzeum trasa A směr Nemocnice Motol (zde)

Mapa kolem stanice metra Muzeum

Historie Muzea

Z historického hlediska se jedná o jednu z nejstarších stanic, neboť tudy vedl prvotní úsek celého pražského metra, a to od stanic Sokolovská (dnes Florenc) až po Kačerov. Do ostrého provozu byla uvedena společně se slavnostním otevřením metra, a to v pátek 9. května 1974.

Přestupní stanice

Protože se jedná o přestupní stanici, disponuje Muzeum dvěma samostatnými nástupišti, a to na lince A a lince C. Obě nástupiště jsou spojena propojovací chodbou a jsou vybavena též bezbariérově, včetně výtahů. Východ přímo na Václavské náměstí vede z linky C, takže pokud chcete vystoupit přímo „u koně“, je nutný přesun na tuto trasu.

Nástupiště linka A

Umístění nástupiště na lince A je 34 metrů pod povrchem, takže leží taktéž pod nástupištěm Muzea na lince C. Charakter této stanice je klasický trojlodní, přičemž přestup na trasu C se nachází uprostřed stanice. Přímo na povrch se dostanete pomocí eskalátorů a spojovací chodby. Tento východ se nalézá u severovýchodní strany Národního muzea, u Vinohradské ulice.

Nástupiště linka C

Umístění nástupiště na lince C patří mezi nejmělčí na celé trase, neboť leží pouhých 10 metrů pod povrchem. Oproti lince A se jedná o stanici s charakterem rozlehlé haly, takže si zde nebudete připadat nijak stísněně. Eskalátory vedoucí na linku A se nacházejí přímo uprostřed nástupiště.

Zajímavosti

Úsek mezi stanicemi Muzeum a Hlavní nádraží (linka C) je nejkratším v rámci celého systému pražského metra. Jeho délka činí rovných 425 metrů, které soupravy metra urazí za cca 1 minutu.

Málokdo ví, že ve stanici Muzeum, se nachází též tzv. Prezidentský salonek, který od zprovoznění metra sloužil jako reprezentační prostor, kde byly přijímány politické delegace. Roku 2015 prošel kompletní rekonstrukcí, avšak pro širokou veřejnost není běžně přístupný.

Stanice Muzeum byla za svou historii též svědkem několika negativních událostí. Tou nejznámější byla vražda policisty v roce 2002, který zde pronásledoval nebezpečného útočníka ruské národnosti. Ten byl po svém činu dopaden, avšak po necelém měsíci spáchal ve své cele sebevraždu.

V tunelu poblíž stanice Muzeum (ve směru na Náměstí Míru) se nachází spojovací trasa, která je využívána pro technický přesun souprav metra mezi linkami A a C. Cestujícím je tato trasa zpřístupněna obvykle pouze v rámci dnu otevřených dveří, případně u speciálních akcí.

Metro » Praha » Stanice metra Muzeum
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *