🚇 Metro Řím – metro, doprava, jízdenky

Metro Řím aneb jak se přepravovat dopravou MHD v Římě? Jízdní řád i provozní doba a hlavní stanice místní podzemní dráhy. Řím bývá městem zaslíbeným pro jarní či podzimní víkendy. Mimo informací co v Římě vidět, vás jistě bude také zajímat otázka „Jak se v Římě pohybovat?“. Zřejmě vás nepřekvapí, když řeknu, že nejpřehlednějším způsobem bude jízda římským metrem. Metro v Římě v současné době zahrnuje 3 linky, přičemž čtvrtá je ve výstavbě. Podíváme se na obecné informace o metru, ceny jízdenek a také informace jak z letišť do centra Říma.

Tajný tip na ubytování v centru Říma ZDE →

V italštině je podzemka nazývána jako Metropolitana di Roma.

Trasy metra v Římě

Současný podzemní systém hromadné dopravy se skládá ze tří linek značených písmeny a barvou podobně, jako známe u metra v Praze.

Celkem nalezneme v Římě na 73 stanic, z nichž nejvýznamnější je Termini. Nejenže se zde kříží dvě linky A a B, ale zejména zde naleznete hlavní vlakové nádraží, odkud můžete jet do nedalekých i vzdálenějších měst typu Miláno, Bari, Neapol, Pisa či Florencie a jiné.

Plánek metra Řím
Plánek metra Řím

Metro Řím A

Linku A jako turisté uvítáte zejména v okamžik, kdy se vydáte prozkoumat tajemství Vatikánu. Stanice, která vás vyvedou až k vatikánským hradbám se jmenují Cipro nebo Ottaviano.

Metro Řím B

Naopak linku B využijí cestovatelé hledající rychlejší dopravu ke Koloseu a Forum Romanum, stanice jak jinak než Colosseo.

Metro Řím C

Céčkem se nejspíš ani nesvezete. Obsluhuje jihovýchodní předměstí Říma a na současný podzemní systém nijak nenavazuje. Dostavba v několika příštích letech má spojit céčko s áčkem ve stanici San Giovani a s béčkem na stanici Colosseo.

Plán metra včetně příměstských vlaků

Mapa metra v Římě
Mapa metra v Římě

Řím není obsluhován pouze podzemním systémem, nýbrž i příměstskými vlaky. Železniční doprava je obecně v celé Itálii velmi oblíbená a výjimku netvoří ani hlavní město této země.

Pro přehlednost přikládám klasický plánek linek s vyznačenými stanicemi a také mapu metro vyznačenou v reliéfu města.

Cena jízdenek a druhy lístků

Městská doprava v Římě nabízí několik variant cestovních dokladů – jízdenek. Liší se od sebe délkou platnosti a samozřejmě cenou.

75 minut nebo 1 jízda

Jízdenka Biglietto Integrato a Tempo vás po označení opravňuje k 100 minutové jízdě pozemními prostředky (autobusy a tramvaje) nebo jednorázové cestě metrem. Stojí 1.50 €.

Celodenní ROMA 24H

Celodenní jízdné zakoupíte v automatech pod označením ROMA 24H za 7 €. Platí jak již z názvu plyne 24 hodin od označení a je nutné si ji na zadní straně podepsat. Lze využít ve všech druzích dopravy bez omezení na území města Řím.

Dvoudenní ROMA 48H

Stejné jako výše ROMA 24H s dvojnásobně delší platností. Cena 12.50 €.

Třídenní jízdenka ROMA 72H

Znovu stejný princip, cena 18 eur. Tuto jízdenku nejspíš uplatníte při svých návštěvách Říma.

Týdenní lístek do MHD v Římě vyjde na 24 Euro.

Městské památky jsou dostupné v pěší vzdálenosti

Pokud nejste nijak fyzicky omezeni a jste vitální, městskou dopravu v 90% svého pobytu nevyužijete. Výjimku tvoří snad jen cesta do vzdálenějšího Vatikánu, jinak po celém městě se budete krásně a snadno pohybovat pěšky. Zejména od Termini ke Koloseu dojdete za necelých 30 minut, tedy krásnou procházku. Samozřejmě, chcete-li vytěžit z pobytu maximum, občasnému svezení metrem se nevyhnete.

Doprava z letiště Fiumicino a Ciampino

Chybět nesmí i stručné a jasné informace k dopravě z letišť Ciampino a Fiumicino.

Z letiště Fiumicino

Aktuálně na Fiumicino létají z Prahy aerolinky Vueling a České aerolinie. Dopravu z letiště mimo autobusových společností nabízí také bezproblémové železnice. Jízda vlakem mezi letištěm a stanicí Termini (centrum města a přestup na linky A a B) urazíte zhruba za 50 minut. Cena je však oproti autobusům (5 €) citelně dražší a jednosměrný lístek zakoupíte za 14 €.

Z letiště Ciampino

Z Prahy se na Ciampino dopravíte s Wizzairem a z Bratislavy s Ryanairem. Z letiště se znovu vybízí využít levných autobusových spojů na Termini, případně levnější kombinované cesty v podobě zastávkového autobusu a vlaku. Nejprve se za 1.20 € dopravíte na konečnou metra A Anagnima a poté s jednorázovým nebo vícedenním lístkem budete pokračovat k vašemu hotelu. Tato varianta zabere zhruba 40 minut.

Mapy jednotlivých linek jsou ke stažení na webu organizátora hromadné dopravy ATAC – atac.roma.it.

Další metra (nejen) v Itálii

Řím a jeho metro není ovšem jediné v Itálii. I další dvě velká města mají své vlastní systémy podzemní dopravy. Konkrétně jde o jižně od Říma položenou Neapol a naopak severně položené Miláno a jeho metro. Pokračovat můžete také na informace o jednom z nejblíže položeném systému metra – Vídni.

Doprava z/na letiště Fiumicino.

Metro v Římě na mapě

Metro Řím mapa plánek
Metro Řím mapa plánek

Video z jízdy metra

Metro v Římě na mapě ke stažení

Kde najít mapu metra v Římě ke stažení v PDF?

Přehlednou mapu městské hromadné dopravy v centru Říma najdete v sekci Mapy ke stažení v různých formátech (nejen) PDF. Vyznačené uvidíte nejen trasy a linky metra, ale také reliéf města.

Kolik stojí lístky do MHD v Římě?

Cena jízdenek se dělí podle délky platnosti a způsobu užití. Kompletní ceník jízdného v Římě najdete v článku viz výše. Své dotazy neváhejte napsat do komentářů pod článkem.
Sending
User Review
5 (2 votes)

Metro » Evropa » Itálie » Metro Řím
Článek sepsal a naposledy aktualizoval David dne

Otázky a odpovědi

 • Jelca 12.1.2024, 12:15

  Zastavil jsem se svým MB Vito s rodinou na parkovišti u konečné stanice metra Anganina, že si zajedeme metrem do centra, projdeme památky a pojedeme dál do dalšího hotelu. Za 15 minut bylo auto vykradeno.

 • tony 12.1.2024, 12:15

  Díky moc za sdílení zkušenosti. Hold asi špatná oblast no… 🙁 To mě mrzí…

 • Sylvie 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli s jednorázovou jízdenkou na metro za 1,5E je možné v rámci jednotlivých linek metra přestupovat. Díky 🙂

 • Bohuslava Lemonová 12.1.2024, 12:15

  Dobrý den,ubytování Via del Prato della Corte 1915
  00123 La Giustiniana je v dosahu městské dopravy a lze odtud do centra Říma a zpět jet na týdení jízdenku?

 • Lucia Gajarska 12.1.2024, 12:15

  Dobrý deň. Potrebujú lístky aj deti vo veku 11, 14 a 17r.? Ďakujem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *